Film z warsztatów budowy złóbcoków w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty budowy złóbcoków odbywały się w dniach 26 stycznia – 31 października 2015 roku w Kościelisku.

W warsztatach prowadzonych przez mistrza Andrzeja Bobaka „Grapnego” uczestniczyło 6 uczniów.

Na zakończenie warsztatów odbyła się wystawa fotograficzna pt. „Historia kawałka drewna – złóbcoki” (8.11. 2015, „XIV Majowe Granie”)

Organizator warsztatów: Fundacja „Majowe Granie”

Andrzej Bobak „Grapny” urodził się w Zakopanem w 1978 roku w rodzinie o tradycjach muzykanckich i rzeźbiarskich. Od najmłodszych lat miał możliwość poznawania podhalańskiej muzyki. W jej arkana wprowadzał go dziadek oraz wujek, Andrzej Gąsienica, mieszkający po sąsiedzku rzeźbiarz, muzykant i domorosły twórca instrumentów ludowych. W czasie szkoły podstawowej zetknął się po raz pierwszy ze zorganizowanymi formami tradycji regionalnych. Był to dziecięcy zespół „Małe Polany”. Swoją przygodę z regionem kontynuował w zespole „Klimki”.

Uczył się w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie jego nauczycielem prowadzącym był Jerzy Nitoń. Jednym z jego mistrzów był Andrzej Janik „Firek”. Po szkole podjął prace w pracowni lutniczej Wojciecha Topy, w której pracował 10 lat, doskonaląc swoje umiejętności i dojrzewając do decyzji o stworzeniu własnej pracowni.

Biogram opracowany na podstawie dokumentacji warsztatów

fot. Piotr Baczewski

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.