Film z warsztatów budowy piszczałki bezotworowej w ramach programu IMiT "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych"
Film z warsztatów budowy podhalańskich instrumentów pasterskich – piszczałki bezotworowej w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” (I edycja) z udziałem mistrza Jana Karpiela – Bułecki.
Warsztaty odbywały się w dniach 28 – 29 listopada 2013 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem. W warsztatach uczestniczyło 20 osób.
Jan Karpiel – Bułecka – jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Zakopiański muzyk multiinstrumentalista, bajarz i architekt, założyciel kapeli „Zokopiany”, współwłaściciel Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej „Buduj a Woloj”, specjalizujący się w podhalańskim budownictwie drewnianym.
Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego ojciec, Bolesław, był skrzypkiem prymistą i zbieraczem nut podhalańskich. Matka, Zofia, występowała w zakopiańskim Zespole Regionalnym im. Klimka Bachledy. Jan Karpiel-Bułecka nauczył się grać od ojca, jednak grę na innych instrumentach pasterskich regionu Podhala opanował już samodzielnie. Nie tylko gra na tych instrumentach, ale jest też ich twórcą: piszczałek pojedynczych i podwójnych, fujar, trombit i dud podhalańskich, zwanych kozą.
Z zawodu jest architektem, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego z roku 1988 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej i laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Dużo koncertuje, zarówno z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym zrealizował projekt „Namysłowski i Górale” (nagroda Fryderyka 1995, ) jak i własnym zespołem. Wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem. Tancerz, śpiewak, członek wielu zespołów regionalnych, wieloletni konferansjer, juror konkursów muzyki i tańca ludowego, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.
Organizator warsztatów: Biuro Promocji Zakopanego
Biogram zaczerpnięty z dokumentacji warsztatów
fot. Piotr Baczewski
Materiały
Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.