Film z warsztatów budowy złóbcoków w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty budowy ligawki w Kalonce odbyły się w dniach 1 marca – 15 września 2016 r. w Kalonce, gmina Pilawa, pow. Garwolin.

W warsztatach prowadzonych przez mistrza Stanisław Jałochę uczestniczyło 15 uczniów – dzieci i młodzież z pięciu wsi położonych niedaleko Kołbieli: Kalonki, Gocławia, Grzebowilka, Zawadek i Żelaznej.

Moderatorem warsztatów był Mateusz Niwiński.

Organizator warsztatów: Stowarzyszenie „Akademia Łucznica”

Stanisław Jałocha urodził się w 1948 r w Kalonce, gdzie mieszka z rodziną prowadząc gospodarstwo rolne. Umiejętność budowania ligawek i gry na tym instrumencie przejął po swoim ojcu Bolesławie Jałocha ( 1916 – 2006). Z informacji uzyskanych od ojca pana Stanisława wiemy ,że umiejętności stolarskie w Kalonce i pobliskim Gocławiu były powszechne i wielu młodych chłopców zajmowało się wyrobem i grą na ligawkach. Na ligawkach grano dawniej w całej okolicy od Kołbieli po sam Garwolin. Stanisław Jałocha jest ostatnim aktywnym legaczem starszego pokolenia w regionie, kultywując tradycję porannego ogrywania Adwentu. Ligawki buduje z drewna wierzbowego, zaopatrując je w ustniki z wiśni.

fot. Piotr Baczewski

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.