Film z warsztatów budowy dud wielkopolskich i sierszenek w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".

Wersja do druku

Udostępnij

Film z warsztatów budowy dud wielkopolskich, typ bukowsko – kościański i sierszenek w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” (I edycja) z udziałem mistrza – Andrzeja Mendlewskiego.

Warsztaty odbywały się od 17 czerwca do 24 listopada 2012 roku w Wielkiejwsi, Stęszewie, Poznaniu, Kopanicy i Opalenicy. W zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Andrzeja Mendlewskiego z udziałem jego asystenta Bartosza Mendlewskiego oraz moderatora Janusza Jaskulskiego wzięło udział 4 uczniów – członków kapeli „Koźlary” Stęszew i kapeli dudziarskiej Stary Gołębin.

Łącznie odbyło się 7 sesji warsztatowych w pracowni A. Mendlewskiego, 1 sesja wyjazdowa do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu i 1 sesja wyjazdowa na Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy.

Andrzej Mendlewski – ur. 1949, technik-mechanik z Poznania. Szlify budowniczego dud, sierszeniek i mazanek /później także kozłów/ zdobywał u boku swego teścia, Stanisława Grocholskiego, znanego dudziarza i budowniczego, jednego z pionierów najstarszej – nieprzerwanie od 1945-46 – kapeli dudziarskiej w Polsce /dziś – CK Zamek Poznań/, z początkiem lat 70-tych ub. wieku.

Swoje instrumenty wykonywał zarówno dla kolekcjonerów, muzyków, zespołów, kapel krajowych /Poznań, Stęszew, Połajewo, Jarocin, Nietążkowo, Czempiń, Ostrów Wlkp./ i zagranicznych /Hiszpania, Belgia, Francja, Holandia, Brazylia/ oraz dla Sp. Folklor – do dziś powstało ich ponad 200. Walory muzyczne i techniczne tych instrumentów zostały wielokrotnie wysoko ocenione i nagrodzone na wielu konkursach regionalnych i krajowych / Poznań, Kopanica, Szydłowiec/. Najbardziej pieczołowicie wykonane egzemplarze są dziś ozodobą wielu Galerii czy muzeów /Warszawa, Poznań, Szydłowiec, Galicia/.

Mendlewski jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych /od pocz. lat 80-tych/ i Stowarzyszenia muzyków Ludowych w Zbąszyniu /od 2000 r./, był także stypendystą Ministra Kultury.

Od paru lat zainteresowania ojca podziela jego syn Bartosz /dudziarz kapeli CK Zamek Poznań, obecnie absolwent AR/, z coraz większą pasją zgłębiający tajniki budowy dudziarskiego instrumentaruim – obydwaj są stałymi uczestnikami Wielkopolskich Spotkań Budowniczych Dud i Kozłów oraz Konfrontacji Kapel Dudziarskich, propagując sztukę dudziarską w wielu regionach kraju.

Janusz Jaskulski – kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, etnolog – folklorysta, instrumentoznawca; badacz  /od końca lat. 80-tych ub. w./ i animator sztuki dudziarskiej /pod ok. 20 lat/; inicjator i moderator takich działań jak:Wielkopolskie Spotkania Budowniczych Dud i Kozłów /od 1997/, Spotkań Kolędników – Dudziarzy w Połajewie /od 2001/, Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy /od 2003/, Zlotów Dudziarzy Europy w Poznaniu i Wielkopolsce /od 2004/ czy „Ozveny hradnych murov” Slovenska Lupca /od 2010/; edytor rocznika „Duda i Kozieł” /1998 – 2002/, autor wystaw o tematyce dudziarskiej w kraju i za granicą /Austria, Czechy, Słowacja/, juror przeglądów i konkursów dudziarskich /Bukówiec Górny, Kopanica, Kościan, Nietążkowo, Oravska Polhora, Zbąszyń/

Organizator warsztatów: Fundacja TRES

Biogramy zaczerpnięte z dokumentacji warsztatów
fot. Piotr Baczewski

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.