Reportaż z przygotowań do premiery opery Oskara Kolberga "Scena w karczmie, czyli powrót Janka"

Wersja do druku

Udostępnij

Scena w karczmie czyli powrót Janka – opera kameralna (1853)

libretto: Jan Kanty Gregorowicz
muzyka: Oskar Kolberg
orkiestracja i opracowanie partytury: Maciej Prochaska
opracowanie tekstu libretta: Ewa Antyborzec
producent: Fundacja Harmonia Artis
reżyseria: Artur Romański
scenografia: Paulina Czernek
choreografia: Sandra Napierała
światło: Michał Krugiołka
przygotowanie zespołu wokalnego: Radoslaw Jastak

Wykonawcy:
Basia: Anna Lasota
Janek: Łukasz Wilda
Stanisław: Maciej Straburzyński
Bartosz: Adam Kutny
Orkiestra Accademia dell’Arcadia
Zespół wokalny „Nemrod”
kierownictwo muzyczne: Bartłomiej Stankowiak
Premiera: Teatr Polski w Poznaniu, 28 października 2014, godz. 19.00

„Scena w karczmie czyli Powrót Janka” – obrazek wiejski ze śpiewami i z muzyką Oskara Kolberga. Jest to kolejna po „Królu Pasterzy” opera ukazująca życie wsi polskiej XIX wieku, libretto opracował kompozytor na podstawie „Janka spod Ojcowa” J. K. Gregorowicza. Kompozycja ta nie była nigdy wykonana współcześnie choć jest to z pewnością dzieło zasługujące na przypomnienie współczesnemu odbiorcy.

Dzieło zachowało się w zbiorze rękopisów Kolberga w formie wyciągu fortepianowego. Orkiestracji i opracowania podjął się Maciej Prochaska, muzykolog z Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu. W toku prac udało się odnaleźć szkice zakończenia opery, dało to możliwość zrekonstruowania całego dzieła i zorkiestrowania zapisów fortepianowych pozostawionych przez Kolberga.

Inscenizacji dokonał poznański aktor i reżyser Artur Romański, a kierownictwo muzyczne nad całością sprawuje Bartłomiej Stankowiak. W obsadzie zobaczymy młodych artystów znanych z muzycznych scen poznańskich, m.in. z Teatru Muzycznego (Anna Lasota) jak i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej (Łukasz Wilda, Maciej Straburzyński) działających również w studium opery współczesnej „Silbersee” współpracującym z De Nationale Opera w Amsterdamie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.