Praca badawcza w ramach programu „Muzyczne białe plamy”.

Wersja do druku

Udostępnij

Praca badawcza, której autorami są Sebastian Perłowski i Wojciech Dybek pt. „Opracowanie rękopisów i przygotowanie do druku kompletu partytur baletów Feliksa Nowowiejskiego” zrealizowana została w ramach V edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Muzyczne białe plamy”.

W ramach pracy dokonano opracowania i przygotowania do druku dwóch baletów Feliksa Nowowiejskiego  – „Malowanki ludowe” op. 18 i „Król Wichrów” op. 37 (partytury i głosy orkiestrowe).  Poniżej opublikowany jest komunikat badawczy oraz partytury obu utworów. Głosy znajdują się w posiadaniu Instytutu Muzyki i Tańca oraz autorów opracowania.

KOMUNIKAT BADAWCZY – Opracowanie rękopisów i przygotowanie do druku kompletu partytur baletów Feliksa Nowowiejskiego

Sebastian Perłowski ukończył z wyróżnieniem wydziały Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Jana Wincentego Hawela oraz Kompozycji adt. Dariusza Janusa w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił w Jarvie Academy oraz pod okiem takich mistrzów jak: Jorma Panula, Jin Wang, Adrian Gnam czy Yuri Simonov. Jest Laureatem:

– I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Atlancie,

– I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Cordobie,

– II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Concurso Jovens Maestros” w Lizbonie,

– II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy,

– III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Bukareszcie,

– Nagrody Specjalnej na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów muzyki chińskiej w Hong Kongu.

Został również nominowany do nagrody krytyków muzycznych i publiczności „Najlepszy Dyrygent Opery Krakowskiej ostatnich pięciu lat” oraz do jednej z najbardziej prestiżowych nagród – Nestle Salzburg Festival Conducting Award. Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie takimi jak Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, The Hong Kong Chinese Orchestra czy The George Enescu Philharmonic Orchestra Bucharest oraz z światowej klasy solistami Julius Berger, Jose Cura. Na swoim koncie ma nagrania dla wytwórni ECM, DUX czy Kameny. Na co dzień jest wykładowcą kompozycji na AM w Katowicach oraz dyrygentem współpracującym z Operą Krakowską oraz Orqesta Metropolitana de Lizboa. Koncertuje w kraju i zagranicą prowadząc koncerty symfoniczne klasyczne, jazzowe i musicale.

Wojciech Dybek  – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli. Aranżer – muzyka rozrywkowa (II nagroda ZAKR-u za opracowanie na orkiestrę jednej z piosenek na festiwalu zielonogórskim w 1988 r). Współpracował jako aranżer z Big Warsaw Band pod kierunkiem Stanisława Fiałkowskiego. Przez wiele lat szkolił wokalnie uzdolnioną młodzież, zdobywając główne nagrody na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach piosenkarskich. W latach 1989-1990 z grupą wokalną „Cameleon” pracował na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (chór akompaniujący wszystkim wykonawcom), zdobywając wiele pochlebnych opinii i uznanie rady artystycznej festiwalu. W latach 2005-2010 prowadził big band Juniors Jazz Combo, grający muzykę jazzową. Od kilku lat z powodzeniem zajmuje się także komputerową edycją nut.

(biogramy – dokumentacja programu)

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.