Film o skrzypcach diabelskich z cyklu „Instrumenty z duszą”. Występuje Tadeusz Makowski. Na akordeonie towarzyszy mu Andrzej Lelek.

Wersja do druku

Udostępnij

Film o skrzypcach diabelskich z cyklu „Instrumenty z duszą”. W roli narratora, wykonawcy i budowniczego skrzypiec diabelskich występuje Tadeusz Makowski. Na akordeonie towarzyszy mu Andrzej Lelek.

„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. Ich zadaniem jest przybliżenie najważniejszych informacji o budowie instrumentów, sposobie ich wytwarzania, ich historii i funkcji w kulturze oraz o dawnej i obecnej praktyce wykonawczej. W roli narratorów występują znani muzycy i budowniczowie instrumentów, którzy oprócz barwnych opowieści o instrumencie, w mistrzowski sposób prezentują również ich walory brzmieniowe.

Film powstał w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Realizacja: Maciej Stasiński (www.watra.pl)
Producent: Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa 2017

Zapraszamy również na portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (www.instrumenty.edu.pl), gdzie znajdują się opisy i zdjęcia skrzypiec diabelskich z największych polskich kolekcji muzealnych.

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.