Zamówiony i wyprodukowany przez Instytut Muzyki i Tańca krótkometrażowy film dokumentalny „Kompozytor - rezydent” (2013, 27 min) wg scenariusza i w reżyserii Mai Baczyńskiej poświęcony jest sylwetkom czterech młodych twórców - Barbary Kaszuby, Zuzanny Niedzielak, Bartosza Kowalskiego i Jędrzeja Rocheckiego oraz ich rezydencjom kompozytorskim w ramach programu IMiT „Kompozytor - rezydent”. Wersja filmu z angielskimi napisami jest dostępna w zakładce "recources".

Wersja do druku

Udostępnij

Zamówiony i wyprodukowany przez Instytut Muzyki i Tańca krótkometrażowy film dokumentalny „Kompozytor – rezydent” (2013, 27 min) wg scenariusza i w reżyserii Mai Baczyńskiej poświęcony jest sylwetkom czterech młodych twórców – Barbary Kaszuby, Zuzanny Niedzielak, Bartosza Kowalskiego i Jędrzeja Rocheckiego oraz ich rezydencjom kompozytorskim w ramach programu IMiT „Kompozytor – rezydent”.

W filmie zostały utrwalone fragmenty prób i prawykonań zamówionych w ramach programu utworów
w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Płockiej Orkiestrze Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego oraz Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, a także wywiady z twórcami i innymi uczestnikami projektu. Młodzi kompozytorzy opowiadają w filmie o początkach swojej artystycznej drogi, prawykonanych utworach, a także o swoich sukcesach i marzeniach.

Film powstał w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jego realizacji podjęli się młodzi twórcy zrzeszeni w MUDO Music Documentaries. Producentem wykonawczym filmu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków. Producentem filmu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Wersja filmu z angielskimi napisami jest dostępna w zakładce „recources”

Twórcy filmu:

Scenariusz i reżyseria – Maja Baczyńska, zdjęcia – Zofia Goraj, montaż – Anna Jacobson, dźwięk – Małgorzata Napiontek i Igor Szymański, organizacja produkcji – Ilona Bidzan, wizualizacje – Inga Dembowska, tłumaczenie – Karolina Werens, pomoc na planie – Piotr Chodur, Piotr Laczek, Alicja Nowak, Adam Szlenda

Muzyka:

Barbara Kaszuba, Bartosz Kowalski, Zuzanna Niedzielak. Jędrzej Rochecki

Pełna obsada:

Barbara Kaszuba, Bartosz Kowalski, Zuzanna Niedzielak, Jędrzej Rochecki, Anna Mróz, Malwina Paszek, Paweł Gusnar, Janusz Przybylski, Jacek Rogala, Mirosław Jacek Błaszczyk, Anna Gut, Dorota Szyszkowska-Janiak, Zuzanna Szary, Kamila Paciorkowska, Szymon Rona, Michał Hajduczenia, Maria Wroniszewska

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS w Poznaniu, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Astrolabium

W filmie wykorzystano fragmenty następujących utworów:

Musique pour Amadeus na orkiestrę smyczkową (2013) Barbary Kaszuby, w wyk. Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS pod dyr. Anny Mróz; w dniu 10 kwietnia 2013 roku w ramach koncertu 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna ‟ w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (prawykonanie w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent ‟)

Gniew wiatru na saksofon i małą orkiestrę (2013) Bartosza Kowalskiego, w wyk. Orkiestry symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach pod dyr. Janusza Przybylskiego; w dniu 26 kwietnia 2013 roku w ramach koncertu XXI Świętokrzyskich Dni Muzykiw Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach (prawykonanie w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor –  rezydent ‟)

„Głosy gór ‟ na orkiestrę smyczkową i głos biały (2010) Barbary Kaszuby w wyk. Malwiny Paszek (głos biały) i Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS pod dyr. Anny Mróz; w dniu 10 kwietnia 2013 roku w ramach koncertu 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna‟ w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wykonanie w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor –  rezydent ‟)

Koncert na klarnet, harfę i orkiestrę Zuzanny Niedzielak (2012) w wyk. Anny Gut (klarnet), Doroty Szyszkowskiej – Janiak (harfa)i Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego pod dyr. Janusza Przybylskiego w dniu 19 października 2012 roku w Sali Koncertowej Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego w Płocku (prawykonanie w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent ‟)

Suita symfoniczna Thorunium ‟ na sopran, mezzosopran, tenor, baryton, chór i orkiestrę symfoniczną Jędrzeja Rocheckiego (2013) w wyk. Zuzanny Szary (sopran), Kamili Paciorkowskiej (mezzosopran), Szymona Rony (tenor) i Michała Hajduczeni (baryton) oraz Chóru Astrolabium (przygotowanie – Kinga Litowska)i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka; w dniu 29 czerwca 2013 roku w Kościele Akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu (prawykonanie w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor –  rezydent ‟)

Warstwy świadomości na orkiestrę kameralną i elektronikę (2010) Bartosza Kowalskiego w wyk. Olgi Paciej (klawesyn), Wojciecha Błażejczyka (gitara elektryczna) i Orkiestry Kameralnej „Ad Hoc Ensemble‟ pod dyr. Marcina Łopackiego, realizacja nagrania – Katarzyna Rakowiecka; w dniu 17 grudnia 2011 roku w  Studiu S1 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Circles on the water na klawesyn i smyczki (2011) Bartosza Kowalskiego w wyk. Olgi Paciej (klawesyn) i Unplugged Orchestra pod dyr. Michała Śmigielskiego, realizacja nagrania – Katarzyna Rakowiecka; w dniu 11 czerwca 2011 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (utwór otwierający i zamykający film „Kompozytor – rezydent ‟) [utwór otwierający i zamykający film]

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.