Praca badawcza w ramach programu „Muzyczne białe plamy”.

Wersja do druku

Udostępnij

Praca badawcza autorstwa Aleksandry Dziurosz i Aldony Nawrockiej – „do-WOLNOŚĆ – TRADYCJA. Funkcja kompozytora w dziele choreograficznym. Analiza na przykładzie wybranych spektakli tanecznych powstałych w Polsce w okresie 25 lat wolności (1989-2014)”powstała w ramach IV edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Muzyczne białe plamy”.

Program „Muzyczne białe plamy” adresowany jest do polskich i zagranicznych badaczy, którzy prowadzą badania naukowe w zaniedbanych lub mało znanych obszarach polskiej muzyki oraz tańca. Badania dotyczą polskiej muzyki oraz tańca i mogą obejmować np. twórczość kompozytorską, działalność artystyczną, aktywność muzykologiczną, recepcję muzyki, czy zagadnienia związane z historią, teorią, estetyką tańca polskiego, w szczególności tańca scenicznego.

Efektem realizacji IV edycji programu (2014/2015) jest jedenaście prac badawczych, obejmujących szeroki zakres gatunkowy, stylistyczny i chronologiczny polskiej muzyki oraz tańca.

Aleksandra Dziurosz (ur. 1981) – tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego, doktor habilitowany sztuki, pomysłodawca i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, dyrektor Warsaw Dance Days. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego, autorka i organizatorka programu Warszawskie Centrum Tańca, współautorka i współorganizatorka Warszawskiej Platformy Tańca 2014-2016. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu (1999), Pedagogiki Baletu (2003) i abiturientka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca (2007) w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2009 roku w dyscyplinie artystycznej: rytmika i taniec uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2013 stopień doktora habilitowanego. Występowała m.in. w: Japonii, Hiszpanii, Puerto Rico, Szwajcarii, Holandii, Danii, na Litwie, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Choreograf spektakli tanecznych oraz twórca ruchu scenicznego w spektaklach teatralnych i operowych. Członek jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów choreograficznych. Wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Członek Rady Naukowej Instytutu Choreologii w Poznaniu oraz wiceprezes Polskiego Forum Choreologicznego. Laureatka nagrody choreograficznej Dyrektora Polskiego Teatru Tańca, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotna stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (stypendium dla młodych naukowców).  Laureatka głównej nagrody choreograficznej THE BEST OF SOLO PERFORMANCE (X Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Solo/Duo, Budapeszt). Stypendystka Konferencji Rektorów Szwajcarskich (program SCIEX – Scientific Exchange Programme NMS.CH 2014-2015) – artistic research i rezydencja choreograficzna w Zürcher Hochschule der Künste w Zurichu. Więcej informacji: www.dziurosz.pl oraz www.wtt.waw.pl

Aldona Nawrocka – kompozytorka, pianistka, pedagog, absolwentka AMFC w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w klasie prof. M. Borkowskiego. Była stypendystką MusikHochschule Luzern (Szwajcaria) – klasa B.Skrzypczak. Brała udział w warsztatach i kursach kompozytorskich prowadzonych m.in. przez. E.Sikorę, S.Montegue, A.Brødsgaarda, uczestniczyła w Académie de Musique du XX-éme siécle w Paryżu (P.Boulez, D.Robertson), także w organizowanej przez IRCAM Académie d’Eté (B. Ferneyhough, M-A.Dalbavie). Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brała udział jako kompozytor w interdyscyplinarnych projektach twórczych (m.in. Schreiben in Beromünster – Szwajcaria 2005, Coaching Project-Dancing Poznan 2010). Od lat współpracuje z choreografami – E.Wycichowską A.Dziurosz, P.Andrzejewską, R.Bondarą – tworząc muzykę do spektakli tanecznych (m.in. Persona–TWON 2011,action/CONTRaction/REaction–Musica Electronica Nova 2013, Roots-Zürich 2015). Tworzy muzykę instrumentalną, wokalną, elektroakustyczną, jej utwory były wykonywane w Polsce i zagranicą. Ponadto pisze piosenki i utwory dla dzieci oraz opracowuje materiały muzyczne do tańca, teatru i dla telewizji.  Koncertuje również jako pianistka i kameralistka. Zajmuje się także działalnością publicystyczną, naukową i organizacyjną (m.in. jako koordynator programowy od 2013r. cyklu Koncertów Pod Gwiazdami w Planetarium ‘Niebo Kopernika’, CNK). Bierze czynny udział jako prelegent na konferencjach artystycznych i naukowych o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Jest członkiem ZKP, ZAiKS, Akademii Fonograficznej, Stowarzyszenia Strefa Otwarta i WOPR-u. Związana pracą pedagogiczną z UMFC w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.