Projekt narzędzi dźwiękowych w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt budowy zabawek muzycznych z drewna (bębenek drewniany z rączką, grzechotka dłubana, gwizdki, kołatka, rzegotka, terkotka) autorstwa Witolda Roya Zalewskiego powstał w ramach VI edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Indywidualne warsztaty budowy zabawek muzycznych z udziałem Witolda Roya Zalewskiego – ucznia i Jana Puka – mistrza odbywały się w okresie od 1 maja do 30 września 2017 roku w Trześni.

W ramach projektu powstała strona http://muzycznezabawki.blogspot.com oraz seria filmów opublikowanych w YouTube na playliście https://www.youtube.com/playlist?list=PLuO2TpxaD-RTZbkNDD_Sn3pF-G2g9pqzU

Jan Puk

zam. Trześnia, gm. Gorzyce.

Zabawki wykonane przez Jana Puka są łatwe do rozpoznania. Wykonuje je tradycyjnymi metodami, nie używając kleju i gwoździ, łącząc elementy drewnianymi kołeczkami. Swoich grzechotek, terkotek, kołatek, koników, wózków, samolotów, diabłów, makiet chałup, kapliczek i scen „życia wiejskiego” nigdy nie maluje, wycinając wcześniej ręcznie, bez użycia maszyn z drewna lipowego czy osikowego.

Jan Puk jest także propagatorem kultury lasowiackiej, kronikarzem regionu, w którym mieszka i poetą. W Trześni mieszka od ponad 40 lat. Urodził się w Woli Rusinowskiej, potem oddany na służbę jako parobek mieszkał niedaleko Sandomierza. Większość swojego dorosłego życia przepracował jako nastawniczy na kolei. Po przejściu na emeryturę zajął się rzeźbieniem w drewnie i zachowywaniem dla potomnych tego, co pamięta z lat dziecięcych, a co w kulturze lasowiackiej już dawno zaniknęło (architektura, zwyczaje).

Witold Roy Zalewski

Animator kultury, dokumentalista, śpiewak i muzykant. Producent muzyczny i wydawca nagrań muzyki tradycyjnej. Członek Zarządu Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej. Tworzy dokumentację projektu „Mały Kolberg” i jest odpowiedzialny za jego współorganizację ze strony Forum Muzyki Tradycyjnej. Jako śpiewak i muzyk tradycyjny czerpie repertuar od mistrzów z Roztocza, Wielkopolski i Polesia, jak również z zapisów etnografów, m.in. Oskara Kolberga. Występuje solo oraz w zespołach Daorientacja i Jaworowi Ludzie.

Źródła: dokumentacja programu, konferencjakultury.pl
Zdjęcia: dokumentacja programu, zdjęcie miniatury – Piotr Baczewski

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.