Projekt instrumentu w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt budowy cymbałów krośnieńskich autorstwa Adama Marta powstał w ramach VII edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Indywidualne warsztaty budowy cymbałów krośnieńskich z udziałem mistrza Stanisława Szajny i ucznia – Adama Marta odbyły się w dniach 11 czerwca – 1 sierpnia 2018 roku w pracowni mistrza w Miejscu Piastowym. Łącznie odbyło się 60 godzin warsztatowych. Instrument został również zaprezentowany podczas inauguracji Rodzinnego Taboru w Zawadce Rymanowskiej.

Stanisław Szajna – mieszkaniec Miejsca Piastowego, wielokrotnie nagradzany na przeglądach i konkursach muzycznych (m.in. honorowe odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”). Stanisław Szajna od zawsze gra na cymbałach. W wieku 12 lat zaczął uczyć się, a niedługo później wykonywać instrumenty, początkowe ze swoim ojcem, później samodzielnie. Gry na instrumencie uczył się od ojca i dziadka, którzy grali nie tylko na cymbałach, ale też na skrzypcach i klarnecie. Wraz z kapelą „Stachy” koncertował na licznych polskich festiwalach, był też zapraszany na występy za granicę. Nagrywał dla Polskiego Radia i dla Telewizji Rzeszów. Obecnie występuje w kapeli „Pogórzanie”.

Adam Mart – reżyser dźwięku z dyplomem organisty, na co dzień operator dźwięku na planach filmowych, ale też twórca warstwy dźwiękowej do filmów oraz muzyki czule uchwyconej mikrofonem. Potrzeba bliższego zapoznania się z cymbałami wynikła z zaczarowania dźwiękiem instrumentu, a jej efektem była wyprawa na Białoruś, zakończona zakupem dużego, chromatycznego instrumentu. Grając na cymbałach występuje z Orkiestrą Jarmarku Jagiellońskiego.

źródło biogramów i zdjęć – dokumentacja warsztatów

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.