Projekt instrumentu w ramach programu "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych"

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt budowy barabanu z talerzem autorstwa Piotra Baczewskiego powstał w ramach II edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Indywidualne warsztaty budowy instrumentu z udziałem Jana Wochniaka – mistrza i Piotra Baczewskiego – ucznia odbyły się w dniach od 1 lutego do 30 kwietnia 2013 roku w warsztacie mistrza w Kłudnie.

Jan Wochniak (urodzony w 1946 roku) należy do czołówki wiejskich barabanistów w Polsce. Grał m.in z Marianem Pełką, Stanisławem Stępniakiem, Wiesławą Gromadzką oraz Stefanem Kołazinskim. Obecnie tworzy kapelę wraz z Aleksandrem Krupą (harmonia trzyrzędowa) i Michałem Kapturskim (skrzypce). Ponadto Jan Wochniak jest doświadczonym wytwórcą bębenków obręczowych – większych i mniejszych, a także barabanów. Gra na nich m.in. Piotr Piszcztowski (członek zespołu Janusz Prusinowski Trio).

Piotr Baczewski (urodzony w 1983 roku) pracuje jako fotograf oraz koordynator projektów związanych z kulturą tradycyjną. Od 4 lat dokumentuje tradycje muzyczne i rzemieślnicze polskiej wsi (przede wszystkim Mazowsza, ale także Lubelszczyzny i Kielecczyzny).

Biogramy zaczerpnięte z dokumentacji warsztatów

fot. Piotr Baczewski – zdjęcie z warsztatów budowy basów radomskich w ramach I edycji programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowcy” w Kuźnicy z udziałem Piotra Sikory i Michała Maziarza.

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.