Film z warsztatów „Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji” w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty budowy bazuny „Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji” odbyły się w dniach 1 marca – 22 czerwca 2018 roku w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Zbudowane podczas warsztatów bazuny zostały zaprezentowane m.in. 22 czerwca 2018 r. podczas Nocy Kupały w Parku Miejskim w Wejherowie.

W warsztatach prowadzonych przez mistrza Pawła Grubę uczestniczyło 5 uczniów. Łącznie odbyło się 48 godzin warsztatowych. Podczas projektu powstały cztery bazuny – dwie długie, obrzędowe i dwie krótkie, tzw. chłopięce.

Organizator warsztatów: Wejherowskie Centrum Kultury

 

 

Paweł Gruba – urodzony w 1973 r. w Kartuzach, muzyk, twórca ludowy, gra na bazunie oraz na trąbce. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie trąbki ad. Szymona Pawłowskiego. Od kwietnia 1989 r. gra w kapeli w Kaszubskim Zespole Pieśni i Tańca Sierakowice na bazunie i trąbce. Koncertuje z tym zespołem w całej Europie, a także w Azji.

Grając na bazunie zdobył: I nagrodę Starosty Powiatu Starogardzkiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Gry na Instrumentach Unikatowych i Byle Czym w Starogardzie Gdańskim (2005), II nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów podczas 40. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2006), I miejsce w kategorii instrumentalistów podczas 41. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej (2017).

Od 2000 roku jest organistą w parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Obecnie jest kapelmistrzem i nauczycielem gry na instrumentach dętych w Orkiestrze Dętej Gminy Żukowo.

Instrument ludowy bazuna jest tak bliski Pawłowi Grubie, że postanowił stworzyć bazunę koncertową, która zaprezentowana została 5 lipca 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Uznano wóczas, że bazuna zaprezentowana w nowej odsłonie zyskała rangę instrumentu koncertowego.

Zdjęcia i biogram mistrza: dokumentacja programu

Materiały

Wybór dokumentacji audiowizualnej, będącej efektem działań prowadzonych przez Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca od 2010 roku.