Wersja do druku

Udostępnij

cele: Rozwój polskiej krytyki muzycznej
opis: Program, realizowany przy współpracy Stowarzyszenia De Musica adresowany jest do polskich muzykologów, teoretyków muzyki, recenzentów i krytyków oraz do osób reprezentujących szeroko rozumianą humanistykę, które zamierzają poznać zasady krytyki muzycznej lub podnieść jej jakość.

Program obejmuje uczestnictwo w wykładzie inauguracyjnym, wykładach teoretycznych i warsztatach oraz publikację napisanych przez uczestników tekstów. Wykład inauguracyjny poprowadzi prof. Michał Bristiger, a warsztaty Andrzej Chłopecki.

Tematem I edycji programu jest „Współczesna krytyka muzyki współczesnej”. Wydarzeniem, które będzie przedmiotem recenzji i opracowań krytycznych jest koncert inauguracyjny 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

I edycja programu odbędzie się w terminie 14-16.09.2011r. Termin nadsyłania zgłoszeń (formularz aplikacyjny, życiorys i list motywacyjny) upływa w dniu 30 czerwca, zaś termin wyboru wniosków
30 lipca. O udział w programie mogą aplikować także studenci od 3. roku studiów wyższych lub osoby posiadające licencjat.

budżet: 15 tys. zł.
osoba odpowiedzialna: Andrzej Kosowski – dyrektor Instytut Muzyki i Tańca
Brygida Błaszczyk – specjalista ds. programowych
dotychczasowe rezultaty: Zgłoszono 11 aplikacji (30.06.2011)

Komisja konkursowa, w dniu 20 lipca obradując w składzie: prof. M. Bristiger, dr A. Chłopecki ,
dr R. Ciesielski dokonała wyboru 5 uczestników

W dniach 14-16 września 201r. w ramach I edycji programu „Krytyka muzyczna 2.0” zostały zrealizowane wykłady i warsztaty dotyczące krytyki muzyki współczesnej.
Uczestnicy I edycji programu wzięli udział w wykładzie inauguracyjnym prof. Michała Bristigera,cyklu wykładów zatytułowanych „Konteksty krytyki muzycznej” (Sławomir Wieczorek, Grzegorz Michalski, Tomasz Kienik, Barbara Literska, Małgorzata Komorowska, Tomasz Cyz, Rafał Ciesielski) oraz warsztatach poprowadzonych przez redaktora Andrzeja Chłopeckiego.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy wzięli także udział w koncercie inauguracyjnym
54. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Warszawska Jesień”, który odbył się16 września
w Filharmonii Narodowej i dostarczyli do IMiT recenzje z tego wydarzenia.

Aktualnie teksty uczestników przygotowywane są do publikacji.

Pliki do pobrania:
KOMISJA
PROTOKÓŁ OBRAD KOMISJI

KRYTYKA MUZYCZNA 2.0 – wprowadzenie do programu
Regulamin
Formularz aplikacyjny