Wersja do druku

Udostępnij

W miniony weekend, tj. 18-20 czerwca 2021, odbyła się XIV edycja międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes, w którym udział wzięli najlepsi absolwenci szkół baletowych z całego świata. Przyznano Grand Prix, 4 nagrody główne oraz trzy wyróżnienia, a także nagrodę publiczności.

W piątek, w pierwszym etapie konkursu, na platformie streamingowej można było podziwiać młodych tancerzy w wariacjach z najsłynniejszych spektakli baletowych takich jak: Giselle, Bajadera, Esmeralda i pas de deux z baletu Korsarz, czy Don Kichot. Tego dnia, uczestnicy prezentowali również swoje wykonania tańca współczesnego, które prezentowały ich kreatywność, muzykalność i niecodzienną wrażliwość artystyczną.

W sobotę przyszedł czas na drugi etap i układy dowolne, dzięki którym widzowie mogli poznać bliżej osobowość sceniczną startujących oraz zobaczyć, w jaki sposób interpretują taniec i co nim wyrażają. Ich występy były imponujące, a poziom niezwykle wysoki.

– Jurorzy konkursu Golden Pointe Shoes mieli w tym roku wyjątkowo trudne zadanie. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, dzięki czemu oglądaliśmy naprawdę wspaniałe prezentacje tańca zarówno klasycznego, jak i współczesnego. Niezwykle cieszy mnie fakt, że mogliśmy poczuć emocje uczestników, podziwiać estetykę ich wykonań, dostrzec trud włożony w przygotowania, mimo, iż nie mogliśmy spotkać się z nimi osobiście – mówi przewodnicząca Jury, prof. UMFC Beata Książkiewicz.

Podczas dwóch dni konkursowych Jury oceniało wykonania uczestników, uwzględniając takie cechy jak: forma stylu i charakter ruchu, technika, elegancja, linia ciała, wyraz, muzykalność oraz artystyczną osobowość.

Wielogodzinne obrady Jury – choreografów, tancerzy i pedagogów międzynarodowego formatu – wyłoniły zwycięzcę. Grand Prix Golden Pointe Shoes 2021 zdobył absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, Kasper Górczak. Młody tancerz zachwycił popisowym wykonaniem pas de deux z baletu Don Kichot w towarzystwie partnerki Nikoli Dworeckiej, wariacji męskiej z baletu Sylfida i stworzoną przez siebie choreografią pt. „Blind”. W czasie konkursu swój głos mogła też zabrać publiczność.

Widzowie, oglądając występy, oddawali głos na kandydata do nagrody Laureata Publiczności. W tym roku, publiczność zachwyciły historie (m.in. wariacja Umierającego Łabędzia) opowiedziane językiem tańca w wykonaniu Julii Ciesielskiej z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.

Młodzi tancerze otrzymali nie tylko tytuły, ale także cenne nagrody pieniężne. Wśród wygranych znaleźli się reprezentacji Polski, Japonii i USA.

– Dziękujemy szkołom i uczestnikom za udział w tej międzynarodowej rywalizacji. Życzymy wszystkim powodzenia w dalszej karierze zawodowej. Ogromne słowa uznania kieruję do Fundacji Balet i jej Prezes Marii Andrzejewskiej, która od 30 lat jako pomysłodawca i organizator wspiera młode talenty i propaguje sztukę baletu w Polsce i za granicą. Dziękujemy również partnerom, bez których konkurs nie mógłby się odbyć – mówi przewodnicząca Jury, prof. UMFC Beata Książkiewicz.

CAŁOŚCIOWE WYNIKI KONKURSU

Grand Prix Golden Pointe Shoes 2021 – 5.000 euro – KASPER GÓRCZAK, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Warszawie,

4 miejsce Golden Pointe shoes 2021 – 500 euro – JULIA CIESIELSKA, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku,

3 miejsce Golden Pointe Shoes 2021 – 500 euro – CHASE VINING, Master Ballet Academy, (Arizona, USA),

2 miejsce Golden Pointe Shoes 2021 – 1.000 euro – HARUKA TONOOKA, Architanz Training Program, (Tokio, Japonia),

1 miejsce Golden Pointe Shoes 2021 – 2.000 euro – ANNA SHMATCHENKO, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku,

Wyróżnienia: NIKOLA DWORECKA, ALAN POLAŃSKI z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz ARTEM RYBALCHENKO z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.

Kontakt dla mediów:

Aurelia Andrzejewska

adres e-mailowy: aurelia.andrzejewska@brancy.pl

nr telefonu: +48 693 023 085

Organizatorem konkursu jest Fundacja Balet. Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.