Wersja do druku

Udostępnij

4 lutego zmarł Marek Franciszek Modrzyk z Nądni koło Zbąszynia – wybitny twórca ludowy, znany budowniczy kozłów, jeden z nielicznych w Polsce twórców tego instrumentu.

Marek Franciszek Modrzyk – syn znanego budowniczego ludowych instrumentów ludowych – Floriana Modrzyka, był twórcą kilkudziesięciu kozłów weselnych i ślubnych oraz sierszeniek. Większość ze zbudowanych przez niego instrumentów trafiła do muzyków w kraju i regionie oraz do muzeów (Poznań, Szydłowiec, Warszawa, Toruń, Babimost), a część do kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Marek Franciszek Modrzyk zajmował się także renowacją starych kozłów, m.in dla zespołu „Mazowsze” oraz muzeów w Szydłowcu i Zbąszyniu.

Kozły Marka Franciszka Modrzyka wielokrotnie nagradzane były na konkursach budowy instrumentów ludowych, m.in. na Ogólnopolskich Konfrontacjach Kapel Dudziarskich. Przez wiele lat mistrz przekazywał tradycję budowy kozłów uczestnikom Wielkopolskich Spotkań Budowniczych Dud
i Kozłów. W 2007 roku został zaproszony przez Region Kozła /program Lider/ do poprowadzenia warsztatów, w których brali uczniowie z 6 gmin.

Marek Franciszek Modrzyk miał poprowadzić warsztaty budowy kozła białego weselnego w ramach II edycji programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Warsztaty miały być jedną z ostatnich prób zachowania zanikającej tradycji budowy tego instrumentu.