Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” świętuje w tym roku 50-lecie działalności! Z tej okazji w czerwcu odbędzie się cykl wydarzeń i uroczystości, które przybliżą dorobek artystyczny Zespołu. Zobacz, co przygotowano z okazji jubileuszu „Warszawianki”!

Wersja do druku

Udostępnij

Plan wydarzeń z okazji jubileuszu „Warszawianki”

  • 13 czerwca 2022r. godz. 18.00 w Teatrze Polskim w Warszawie – Koncert Urodzinowy „EMPIRIA’50”

Uniwersytet to tradycja, nauka, kultura i nowoczesne technologie. Na tych samych elementach oparty będzie cały program Koncertu.

Komunikacja, młodość i przyszłość to fundamenty dla rozwoju społeczeństw, to klucz do wzajemnego poznania, tolerancji, akceptacji. Ruch i taniec, pośród form komunikacji są tak samo uniwersalnym językiem świata jak wynalazki i prace naukowe.

Cały program artystyczny oparty będzie na przenikaniu tradycji ze współczesnością. Podczas koncertu Zespół zaprezentuje pełną gamę swoich możliwości.

Na program składać się będą zarówno stare, jak i nowsze kompozycje taneczne realizowane w różnych technikach. Na scenie wystąpi ok. 200 osób. Tancerzom akompaniować będzie – zaangażowana specjalnie na tę okazję – mała orkiestra symfoniczna.

Biorąc pod uwagę klimat Urodzinowej Gali Koncertowej jej nutą przewodnią będą różnego rodzaju dedykacje taneczne i muzyczne.

Koncert będzie można oglądać także na YouTube:

  • 14 czerwca 2022 r. godz. 12.00 w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego

Oficjalne spotkanie członków ZPiT UW „Warszawianka” z władzami UW, przedstawicielami instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych, delegacji zespołów folklorystycznych z całej Polski oraz zaproszonych gości i przyjaciół. W spotkaniu weźmie udział ok. 100 osób.

Tradycyjnie już w obecności władz UW składane będą gratulacje, wręczane odznaczenia i wyróżnienia. Podczas spotkania odbędzie się promocja przygotowywanej przez Zespół nowej płyty CD „Miłość to ja…” – z piosenkami Hanki Ordonówny.

  • 14 czerwca godz. 19.00 – Spotkanie Pokoleń w „Vilii Foksal”

W spotkaniu wezmą udział obecni i byli członkowie Zespołu oraz zaproszone delegacje zespołów folklorystycznych z całej Polski. Podczas uroczystości żegnani będą odchodzący w tym roku tancerze. Odznaczeni zostaną także najbardziej aktywni i wyróżniający się w pracy członkowie Zespołu. W trakcie spotkania zobaczymy również archiwalne filmy z koncertów i zespołowego życia.

  • Wydanie płyty CD „Miłość to ja…”

Jednym z istotnych elementów, które mają wpływ na efekt sceniczny Zespołu jest muzyka. I choć połączenie jej ze znakomitą choreografią jest dopełnieniem wyrazu artystycznego kompozytorów, to może również istnieć jako samodzielne wydawnictwo. To znakomita wizytówka Uniwersytetu Warszawskiego, jak i każdej instytucji włączającej się wydanie tego dwupłytowego album.

Jeden krążek to ścieżka dźwiękowa ze spektaklu teatralnego „Miłość to ja…”. Drugi poświęcony jest życiu i twórczości Hanki Ordonówny.

  • Wydanie urodzinowego wydawnictwa „WIANKAPRESS” – kolorowego magazynu ukazującego wieloaspektowość 50-letniego życia Zespołu

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest współorganizatorem obchodów jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Poznaj osiągnięcia „Warszawianki”

Świetni tancerze, dobrzy studenci i uczniowie, ponad siedemdziesięciu wyedukowanych i wykwalifikowanych w ostatnich latach instruktorów tańca, wspaniała praca dydaktyczna i upowszechnieniowa to niepodważalne atuty działalności „Warszawianki”.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” to ponad 250 tańczących i śpiewających studentów niemalże wszystkich wydziałów UW oraz innych warszawskich wyższych uczelni, szkół ponadpodstawowych i szkół podstawowych. Początki działalności zespołu sięgają 1961 roku. Powstał przy Katedrze Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego pod nazwą „Korowód”. W 1972 r. został  przekształcony w Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”.

W ciągu 50 lat działalności był wielokrotnie nagradzany na przeglądach i konkursach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W swoim repertuarze “Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów etnograficznych Polski – oparte na zwyczajach i obrzędach ludowych; widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

Zespół jest aktywnym członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF®)

W 2002 roku „Warszawianka” została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Reprezentowała Polskę na wielu prestiżowych imprezach światowych. Uczestniczyła w ceremonii podpisania umów partnerskich pomiędzy Warszawą a Hagą w Holandii; Warszawą a Hamamatsu w Japonii, gdzie obok Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Teatru Tańca z Poznania brała udział w Festiwalu Chopinowskim.

Była również członkiem artystycznej delegacji podczas Dni Kultury Polskiej w Taipei na Tajwanie. Zespół uczestniczył, jako jedyny reprezentant Polski, w Światowych Targach Kultury Kjongyu World Culture EXPO’98 oraz dwukrotnie promował polską kulturę podczas EXPO w Niemczech i w Japonii.