Wersja do druku

Udostępnij

Zespół Tone Raw rozpoczął kolejną trasę koncertową promującą debiutancki album „Tone Raw”. Wydanie albumu zostało zrealizowane w ramach pierwszej edycji programu IMIT „Jazzowy Debiut Fonograficzny” nakładem wytwórni SOS Music.

Wczoraj, 3 kwietnia odbył się koncert w Toruniu w klubie Lizard King. Kolejne koncerty będą miały miejsce w łódzkim Klubie Szafa (4 kwietnia), Płockim Ośrodku Kultury (5 kwietnia), Colloseum Jazz Cafe we Wrocławiu (7 kwietnia).

Tone Raw to zespół powstały w styczniu 2012 roku, stworzony przez młodych muzyków, studentów Akademii Muzycznych w Berlinie (Niemcy) i Odense (Dania). Fundamentem twórczości grupy jest klasyczny europejski jazz,  choć swobodnie nawiązuje ona do muzyki ludowej. Brzmienia krajów germańskich, skandynawskich i słowiańskich łączą się ze świeżością własnych kompozycji, tworząc unikatową mieszankę tradycji i nowoczesności. Żywiołowy saksofon Marka Konarskiego oraz liryzm i zmysł harmoniczny pianisty Sebastiana Zawadzkiego wspiera sekcja rytmiczna Thomasa Kolarczyka i Kuby Gudza, którzy grali ze sobą w wielu berlińskich zespołach. Twórcy Tone Raw byli juz niejednokrotnie nagradzani na konkursach i festiwalach jazzowych, zbierając laury na takich wydarzeniach, jak European Jazz Contest w Rzymie, Novum Jazz Festival, Jazz Juniors w Krakowie, Tarnów Jazz Contest oraz na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Pomimo młodego wieku,  muzycy koncertowali niemalże na całym świecie (Polska, Dania, Niemcy, Szwecja, Belgia, Stany Zjednoczone, Rosja, Holandia, Włochy).

Debiutancka płyta, zatytułowana za nazwą zespołu Tone Raw, powstała dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Instytutu Muzyki i Tańca.  Nagrana została w Studiu Tokarnia w Nieporęcie w sierpniu 2012 roku. Realizację wydawnictwa poprzedziła trasa koncertowa w Polsce, w trakcie której młodzi muzycy kształtowali swoje brzmienie podczas występów, w trakcie swobodnych improwizacji na scenie. Entuzjazm i energia, płynąca ze świeżych doświadczeń zaowocowała materiałem, który składa się na album Tone Raw. Nowe kompozycje zespołu uzupełnione zostały utworem Svantetic Krzysztofa Komedy, w interpretacji Sebastiana Zawadzkiego.

Materiał z płyty dostępny jest do odsłuchania na stronie Spotify.com.

Tone Raw na portalu społecznościowym Facebook: Tone Raw
www.sosmusic.pl

Jazzowy Debiut Fonograficzny to program departamentu muzyki Instytutu Muzyki i Tańca. Polega na zrealizowaniu nagrania płytowego debiutujących wykonawców muzyki jazzowej w formie płyty CD. Pierwsza edycja programu odbyła się w 2012 roku. Wyniki drugiej edycji programu zostały ogłoszone 17 stycznia 2013 roku.