Już od dziesięciu lat 30 kwietnia na całym świecie kojarzony jest ze świętem miłośników muzyki jazzowej – w 2011 roku UNESCO ogłosiło tę datę, jako Międzynarodowy Dzień Jazzu.

Wersja do druku

Udostępnij

Z tej okazji co roku w różnych miejscach na kuli ziemskiej organizowane są wydarzenia poświęcone muzyce jazzowej z udziałem jej najwybitniejszych przedstawicieli. Poza koncertami organizowanymi lokalnie, UNESCO wraz z Instytutem Jazzu Herbiego Hancocka współtworzą w wybranym mieście główne obchody tego święta Do tej pory miało to miejsce m.in. w Osace (2014), Hawanie (2017), St. Petersburgu (2018), Sydney (2019).

W 2021 roku odbył się koncert internetowy, złożony z segmentów transmitowanych m.in. z Nowego Jorku, Los Angeles, Londynu, Monako, Paryża, Moskwy, Kapsztadu, Tokio czy Rio De Janeiro, z udziałem takich artystów, jak Herbie Hancock (Ambasador dobrej woli UNESCO i inicjator Międzynarodowego Dnia Jazzu), Marcus Miller, Dee Dee Bridgewater, John McLaughlin czy Dianne Reeves.

Wspólnie z polskim przedstawicielstwem przy UNESCO gorąco zachęcamy polskie miasta zainteresowane organizacją głównych obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu z 2022 roku do zgłaszania swoich kandydatur! Zgłoszenia można przesyłać najpóźniej do 1 października 2021 za pośrednictwem strony internetowej:

https://en.unesco.org/protecting-our-heritage-and-fostering-creativity/calljazzday

Zachęcamy między innymi miasta, które aktywnie angażują się w organizację festiwali jazzowych. Ogólnoświatowe obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu w 2022 roku byłyby nie tylko znakomitą okazją do promocji miasta na arenie międzynarodowej, ale również pokazania światowego poziomu polskiej sceny jazzowej!

Więcej szczegółów dotyczących obchodów dostępnych jest na stronie internetowej UNESCO:  https://en.unesco.org/commemorations/jazzday oraz Międzynarodowego Dnia Jazzu https://jazzday.com/.

Kontakt dla mediów:

Alina Święs, Kierowniczka Działu Zarządzania Projektami

tel.: +48 785 290 000

mail: alina.swies@nimit.pl