Scena Muzyki Polskiej, podobnie jak pokrewny jej ideowo Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, ma na celu przywracanie do życia i prezentację całego bogactwa polskiej twórczości kompozytorskiej. Od stycznia zapraszamy na kolejne koncerty IV edycji tego programu. Prestiżowe ośrodki muzyczne w Warszawie, Toruniu i Lublinie przedstawią unikalne koncerty kameralne lub recitale solowe stworzone przez znakomitych artystów. Wykonawcy Ci zaprezentują repertuar stworzony z mało znanych, odkrytych na nowo utworów rodzimych kompozytorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Już 12 stycznia altowiolistka Katarzyna Budnik i pianista Grzegorz Mania wystąpią w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu (scena Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej), a 27 stycznia w Filharmonii Lubelskiej. Warszawska publiczność może ich pamiętać z grudniowego występu w Filharmonii Narodowej.

Również w styczniu w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej odbędą się koncerty Sceny Muzyki Polskiej, które zasługują na szczególną uwagę nie tylko stołecznej publiczności. Pierwszy z nich odbędzie się 24 stycznia.

Nagrodzony na I konkursie Muzyki Polskiej I Nagrodą fenomenalny duet Marta Gidaszewska – Robert Łaguniak (obecnie Polish Violin Duo) tym razem wystąpi w towarzystwie pianisty Marcina Koziaka. Sonaty na dwoje skrzypiec i fortepian to prawdziwy rarytas repertuarowy – w tym koncercie znajdą się aż dwie – romantyczno-wirtuozowska Sonata Moszkowskiego i neoklasyczna Sonata Palestra. Ta ostatnia napisana tuż przed wybuchem II wojny światowej zasługuje na szczególną uwagę. Niezwykle motoryczna w częściach skrajnych zachwyca liryzmem części środkowej. To dzieło pokazuje niezwykły potencjał twórczy 32-letniego wówczas kompozytora, którego w latach 40. uważano za najlepiej zapowiadającego się polskiego kompozytora – opowiada Lech Dzierżanowski p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

31 stycznia również w Filharmonii Narodowej odbędzie się recital pianisty Tymoteusza Biesa – uczestnika Konkursów Chopinowskich oraz zdobywcy wyróżnienia na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w 2019 roku. Jak mówi artysta o tym wydarzeniu:

To będzie mój pierwszy występ solowy w Filharmonii Narodowej – stąd tym bardziej cieszę się, że przy tej szczególnej okazji będę miał okazję zaprezentować właśnie recital złożony z utworów polskich kompozytorów. Udział w programie Scena Muzyki Polskiej jest – w zakresie repertuarowym – bezpośrednią konsekwencją mojego uczestnictwa w I edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej; konkurs w pewnym sensie zobligował mnie do zapoznania się z literaturą rzadko wykonywaną, z kompozytorami zepchniętymi na margines wykonawczy, czy wręcz zapomnianymi. Efektem tych poszukiwań jest moje głębokie zainteresowanie muzyką polską XX wieku, przede wszystkim ze względu na jej niejednorodność, szerokie zróżnicowanie, czy wręcz artystyczną eklektyczność, które to zjawiska wykraczają daleko poza sferę muzyczną i pozwalają otrzeć się o efemeryczną prawdę czasu, miejsca i ludzi.

Linki do biletów na koncerty Sceny Muzyki Polskiej znajdziecie w naszym kalendarium wydarzeń.