Wersja do druku

Udostępnij

Celem programu Zamówienia kompozytorskie jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.


Uwaga!

Uprzejmie informujemy, iż decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programach MKiDN 2020 wprowadzono zmiany ułatwiające realizację projektów w trakcie obowiązywania stanu epidemii. Zapraszamy do zapoznania się z wprowadzonymi zmianami, dostępnymi w Dokumentach do pobrania.


9 kwietnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków z odwołaniami do programu Zamówienia kompozytorskie 2020–2021. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowanie otrzymało 14 podmiotów.

Łącznie w ramach programu Zamówienia kompozytorskie 2020–2021 zostanie zrealizowanych 96 projektów o wartości  2 780 210 złotych. Pełna lista wniosków rozpatrzonych pozytywnie, negatywnie oraz odrzuconych z powodu błędów formalnych jest dostępna na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Programy MKiDN 2020 – Zamówienia kompozytorskie oraz na stronie Instytutu Muzyki i Tańca w części Dokumenty do pobrania.

Dokumenty do pobrania:

Ogłoszenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. zmian w programach MKiDN 2020

Wyniki naboru z odwołaniami


OŚWIADCZENIE KOMPOZYTORA/WSPÓŁAUTORA – WARIANT A

OŚWIADCZENIE KOMPOZYTORA/WSPÓŁAUTORA – WARIANT B

STATEMENT FROM COMPOSER, CO-AUTHOR – OPTION A

STATEMENT FROM COMPOSER, CO-AUTHOR – OPTION B

UMOWA LICENCYJNA BENEFICJENT-TWÓRCA  WARIANT A (kompozytor, współautor)

LICENCE AGREEMENT BENEFICIARY-CREATOR  OPTION A (composer, co-author)

UMOWA LICENCYJNA BENEFICJENT-TWÓRCA  WARIANT B (kompozytor, współautor)

LICENCE AGREEMENT BENEFICIARY-CREATOR  OPTION B (composer, co-author)

UMOWA LICENCYJNA BENEFICJENT-WYKONAWCA (muzyk, reżyser, aktor, tancerz)

LICENCE AGREEMENT BENEFICIARY-PERFORMER (musician, director, actor, dancer)


eZAMÓWIENIA – Przewodnik dla Beneficjentów

UMOWA Z MKiDN – formaty, kodeki

UMOWA z MKiDN – lista metadanych

UMOWA z MKiDN – załącznik nr 2 (wraz ze wzorem pierwszych dwóch stron przyszłej partytury)

REGULAMIN I SPECYFIKACJA

WYTYCZNE

JAK POPRAWNIE OSZACOWAĆ WNIOSKOWANĄ KWOTĘ DOFINANSOWANIA MKIDN

WNIOSEK WZORCOWY

REGULAMIN I SPECYFIKACJA

Odpowiedzi na dodatkowe pytania udziela:

Aleksandra Żemła – e-mail: aleksandra.zemla@imit.org.pl.

Opis programu:

Celem programu jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. Zasadniczym zadaniem programu jest zwiększenie roli muzyki najnowszej jako istotnego medium komunikacji społecznej oraz wpisanie dzieł współczesnych w proces przemian, którym podlega współczesna kultura, w tym ukazanie ich w kontekście zagadnień takich jak – redefinicja pojęcia kultury wysokiej oraz roli twórcy i odbiorcy, czy wpływ nowych mediów oraz technologii na język muzyczny i sposób odbioru muzyki. Istotnym celem programu jest również wykorzystanie nowych dzieł muzycznych jako narzędzia edukacji kulturalnej i artystycznej, popularyzacja muzyki współczesnej w kręgach odbiorców niezawodowych, w tym wśród dzieci i młodzieży, stworzenie możliwości kontaktu z kompozytorem, poznania procesu twórczego – od pomysłu, przez etap pisania dzieła, do jego wykonania, co w efekcie ma doprowadzić do przełamania stereotypu o hermetyczności muzyki współczesnej.


Ogłoszenie archiwalne

16 października 2019 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło 9. edycję programu Zamówienia kompozytorskie 2020– 2021. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

W 9. edycji w Regulaminie programu Zamówienia kompozytorskie pozostały zmiany, które pojawiły się w 4. i 5. edycji programu na prośbę środowiska muzycznego. Są to:

1) dwa warianty upowszechnienia zamówionego dzieła w formie publikowania materiałów orkiestrowych w Internecie do wyboru przez Wnioskodawcę w zależności od tego, czy kompozytor stworzy je samodzielnie czy dostarczy przez wydawcę lub inny uprawniony podmiot.

W pierwszym wariancie (A) zasady podziału pozostały w niezmienionej formie. W drugim wariancie (B) wprowadzona została zmiana proporcji podziału dotacji z 60:40% (kompozytor-pozostałe koszty) na 50:50% oraz z 50:50% na 40:60% (utwory powyżej 45 wykonawców). W wariancie B wprowadzona została możliwość odpłatnego wypożyczania głosów od wydawców lub kompozytorów i uznana ona została za koszt kwalifikowany;

2) wprowadzenie do dofinansowania jednego lub dwóch kolejnych wykonań zamówionego utworu (opcjonalnie) pod warunkiem wykonania tej samej kompozycji przez tych samych wykonawców, ale w różnych miastach.

Liczymy tym samym na częstsze powtarzanie nowych utworów i tworzenie porozumień pomiędzy festiwalami i zespołami. Efektem zwiększenia liczby wykonań zamówionego utworu w ramach dofinansowania jest podniesienie maksymalnej kwoty wnioskowanego dofinansowania do 152 000,00 złotych w przypadku zamówienia, prawykonania i dwóch powtórzeń dzieła dla kategorii dzieł A-F oraz do 224 000,00 złotych w przypadku zamówienia, prawykonania i dwóch powtórzeń dzieła dla kategorii dzieł G. Zwiększenie to obejmuje jedynie dodatkowe koszty związane z wykonaniami i nie wpływa na zwiększenie części kompozytorskiej.

Wnioski do programu Zamówienia kompozytorskie mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Budżet programu wraz z odwołaniami na lata 2020–2021 wynosi 2 300 000 złotych.

Nabór wniosków potrwa do 29 listopada 2019 roku.

Uproszczeniu ulega w tym roku procedura naboru wniosków – wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem systemu EBOI (bez konieczności przesyłania papierowej wersji Potwierdzenia złożenia wniosku). Dokumentacja w wersji papierowej lub poświadczona kwalifikowanym podpisem elektronicznym będzie niezbędna dopiero na etapie realizacji przyznanych dofinansowań.

Aktualne informacje na temat programu KPO oraz odpowiedzi na Państwa najważniejsze pytania znajdują się tutaj

 

This will close in 20 seconds