Wersja do druku

Udostępnij

Najnowsze widowisko Kieleckiego Teatru Tańca to wyjątkowa podróż w głąb kultury tańca jazzowego, jego barwnej historii oraz różnorodnych odmian, które po dziś odkrywamy na nowo. Zobacz Jazz to spektakl, na który składają się dwie kompozycje choreograficzne:  Hymn of Life stworzony przez Jeana Claude’a Marginale /Mister Dynamite/ oraz Golden Ages stworzony przez Jeana Charlesa Zambo /JoYsS/. Premiera spektaklu odbędzie się 17 listopada 2017 o godz. 18.00 w siedzibie Kieleckiego Teatru Tańca (Plac Moniuszki 2B), a kolejny pokaz zaplanowano 29 listopada o godz. 18.00.

 

O spektaklu:

AKT I: Hymn of Life to taneczna opowieść o nas, o naszym życiu, o bezustannym mijaniu się nawzajem. Spektakl porusza zagadnienia współczesnego świata przedstawione za pomocą technik Jazz Rock oraz Modern Jazz, które tłumaczą pojęcia

krzyżowanie się ras, odmienność kulturową czy obalanie granic, społecznych. To właśnie ten styl tańca staje się pomostem pomiędzy ludźmi, pomagającym we wzajemnej komunikacji. Podczas widowiska jazz rock staje się esperanto ruchu, formą, która daje wszystkim równy dostęp do świata i do nas samych. Spektakl ten stymuluje i powoduje stan euforii… jest Hymnem do radości, Hymnem do pokoju…jest Hymnem do życia.

choreografia: Jean Claude Marignale / Mister Dynamite /

 

AKT II: Golden Ages to spektakl, który przenosi widza do roztańczonego Harlemu z lat 20 i 30 XX w. Cotton Clubto pierwszy przystanek w podróży do Złotego wieku, pełen swingu, charlestona i energetycznej muzyki.  W spektaklu znajduje odbicie symboliczne znaczenie jazzu, jego rola w rozwoju kultury tanecznej, a także forma uznaniaczarnychartystów, ówczesnej białej,zamożnej klienteli. Kolejny przystanek to jazzowa rewolucja w Savoy Ballroom, taneczny rozkwit, zmysłowość oraz sensualność ruchu.

Każdy element spektaklu stanowi swoisty hołd złożony kulturze swing jazzu oraz jego wpływu na kształtowanie takich styów, jak: Charleston, Lindy Hop, Boogie, Rock oraz wielu innych, rozwijających się na całym świecie.

 

choreografia: Jean Charles Zambo / JoYsS/

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.