Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza w poniedziałek 28 listopada 2016 o godz. 19.00 do swojej siedziby (ul. Konopnickiej 1)  na premierę spektaklu Popołudnie Fauna w reżyserii i choreografii Dominiki Knapik. Przedstawienie realizowane jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2016.

Popołudnie Fauna to spektakl inspirowany baletem pod tym samym tytułem, którego prapremiera odbyła się w 1912 roku. Libretto i choreografię pierwowzoru stworzył Wacław Niżyński, scenografię Léon Bakst, a muzykę Claude Debussy.

Opis spektaklu:

Około 2000 lat temu faunowie funkcjonowali na granicy pomiędzy tym, co cywilizowane i tym, co dzikie. Byli postaciami ze strefy przejściowej. Rozbójnikami wyjętymi spod prawa grasującymi na pograniczach górskich lasów i pastwisk – w wąskim paśmie oddzielającym odludzie od staroitalskiej wsi. To właśnie tam natura zderzała się z kulturą. Tam widywano również nimfy, które zjawiały się jak istoty ludzkie i znikały jak widma. Dzisiaj taka granica przebiega gdzie indziej. Została przesunięta, a właściwie ukryta przed nami: szczelnie zapakowana w foliowy worek pełen żyznej ziemi.

Akcja Popołudnia Fauna rozgrywa się w sklepie ogrodniczym. Czy to nie tam należy właśnie szukać tej dawnej, mitycznej granicy? Tego pierwotnego zderzenia?

Naszymi bohaterami są faunowie-sprzedawcy z działu ogrodniczego, którzy jak starożytni bożkowie poruszają się pomiędzy naturą i kulturą. Oraz nimfy-klientki i klienci zwabieni do sklepu zapachem nawozów oraz grą na fletni Pana. Gotowi w każdej chwili zniknąć bez sfinalizowania transakcji.

Jest popołudnie. Sierpniowy upał sprawia, że ciało spowalnia, a w sklepie ogrodniczym wszystko zaczyna się kleić, dyszy, sapie i drga. Nieznośne napięcie wibrujące w powietrzu może być rozładowane tylko w jeden sposób.
Łukasz Wojtysko

reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
tekst, dramaturgia: Łukasz Wojtysko
muzyka: Łukasz JędrzejczakDaniel Szwed
przestrzeń, kostiumy: Karolina Mazur
multimedia: Dawid Kozłowski
asystent choreografa: Maciej Cierzniak
asystent kostiumografa: Lidia Kanclerz
inspicjent: Beata Jabłońska-Rakoczy

OBSADA:
Maciej Cierzniak
Sebastian Chwastecki
Krzysztof Czubaszek
Daniel Dąbrowski
Łukasz Marczyński
Karol Zdańkowski
Łukasz Wojtysko


Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2016
.