Wersja do druku

Udostępnij

Już tylko półtora miesiąca dzieli nas od piątej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”. Organizator festiwalu – Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem – zaprasza do stolicy Tatr od 14 do 21 września.

Festiwal z roku na rok umacnia swoją pozycję wśród najciekawszych wydarzeń kulturalnych nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce. W tym roku honorowy patronat nad zakopiańską imprezą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jubileusz festiwalu „Muzyka na Szczytach” będzie okazją do uczczenia rocznic wielkich osobowości polskiej sceny muzycznej: Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Podczas festiwalu wspominać też będziemy twórczość profesora Henryka Mikołaja Góreckiego – tym razem za sprawą koncertu zatytułowanego „Z pieśni kościelnych”, podczas którego zabrzmią opublikowane po latach zapomnienia dzieła mistrza klasyki XX wieku.

Jednym z tematów przewodnich festiwalu będzie muzyka do baletu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego. Po zapoznaniu się z niezwykle ciekawą, kameralną interpretacją utworu w wykonaniu zespołu Kwadrofonik, za sprawą filmu „Coco Chanel & Igor Stravinsky” poznamy historię premiery tego baletu, której 100. rocznicę obchodzimy w tym roku, a także kulisy burzliwej miłości łączącej kompozytora z francuską rewolucjonistką mody. W programie znalazła się również projekcja filmu „Stravinsky and the Ballets Russes”, w którym  „Święto wiosny” podziwiać będziemy w wykonaniu Mariinsky Orchestra and Ballet pod dyrekcją mistrza batuty Valery’ego Gergieva.

Równie niezwykle zapowiada się spektakl „Sonata Kreutzerowska”, za sprawą którego festiwal „Muzyka na Szczytach” po raz pierwszy zagości na scenie zakopiańskiego Teatru im. S.I. Witkiewicza. W wyreżyserowanym przez Tomasza Cyza muzyczno-teatralnym widowisku popularne dzieło Beethovena zderzone zostanie z frapującą powieścią Lwa Tołstoja oraz kompozycjami Janaczka i Szostakowicza. Bohaterem spektaklu będzie Andrzej Chyra, a także kameralny zespół prowadzony przez znakomitego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawi się Klub Rozmów na Szczytach. To seria spotkań i dyskusji z artystami oraz kompozytorami, które podczas festiwalu prowadzić będą dziennikarze Programu II Polskiego Radia oraz publicyści i ludzie świata kultury. Odbywające się codziennie spotkania mają otworzyć przed publicznością kulisy festiwalowego programu, przybliżyć sylwetki zaproszonych na festiwal wykonawców i twórców, a także odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z prezentowaną w ramach tej imprezy muzyką. Gośćmi Klubu Rozmów na Szczytach będą m.in.: Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Jonathan Plowright, Szymanowski Quartet, Jose Gallardo, Janusz Wawrowski, zespół Kwadrofonik.

Bilety na festiwal (wszystkie w cenie 20 zł) są już dostępne poprzez system sprzedaży Ticketpro.pl.

Szczegółowy program oraz informacji o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

 

Organizator
Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem www.karlowicz.org

Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Festiwal Patronatem objęli również Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher.

 

Współpraca

Teatr im. St. Witkiewicza www.witkacy.pl,

Biuro Promocji Zakopanego www.zakopane.pl,

Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem www.galeria.zakopane.pl,

Tatrzańska Agencja Promocji, Rozwoju i Kultury www.tatry.pl,

Zespół Szkół Artystycznych www.zpsa.edu.pl,

Tatrzański Park Narodowy www.tpn.pl,

Polskie Koleje Liniowe www.pkl.pl

 

Główny Partner

Województwo Małopolskie w ramach projektu Małopolska i wszystko gra!

Mecenasi i sponsorzy:

LOTTO www.lotto.pl

ZEW Niedzica S.A. – Srebrny Sponsor

BZ WBK

Projekt współfinansowany ze środków

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Urzędu Miasta Zakopane oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje

Partnerzy

Instytut im. A. Mickiewicza www.iam.pl

Instytut Muzyki i Tańca

Fundacja Bielecki Art

Villa Marilor

Willa pod Skocznią

Patroni Medialni

PR Program 2

Radio Kraków

TVP Kraków

TVP Kultura

Gazeta Wyborcza

Tygodnik Powszechny

Tygodnik Podhalański

Forbes

Presto

Infogram

Polmic.pl

Culture.pl
Zakopanedlaciebie.pl

Wsparcie redakcyjne RMF Classic