Wersja do druku

Udostępnij

II Konwencja Muzyki Polskiej odbyła się w dniach 12-14 maja 2014 w Warszawie. W ogólnopolskim spotkaniu środowiska muzycznego wzięło udział prawie 400 uczestników. Otwarcia Konwencji dokonała Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem Konwencji była dyskusja na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej, postawienie diagnozy, a także formułowanie strategii zmian. Centralnym punktem była prezentacja „Raportu o stanie tradycyjnej kultury muzycznej” przygotowanego przez zespół autorów pod redakcją Weroniki Grozdew-Kołacińskiej z okazji Roku Kolberga 2014.

Każdy z zarejestrowanych uczestników Konwencji otrzymał komplet materiałów wraz z egzemplarzem Raportu. Dokument jest dostępny do pobrania jako plik pdf w zakładce materiały na stronie Instytutu Muzyki i Tańca.

Drugiego dnia odbyło się 20 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom dotyczącym różnych obszarów muzyki (szczegółowy program). Prowadzili je moderatorzy, którzy przygotowywali wypowiedzi wstępne, a następnie animowali dyskusje.

Podczas debaty plenarnej trzeciego dnia moderatorzy przedstawili wnioski i postulaty sformułowane przez uczestników poszczególnych paneli. Materiały z Konwencji będą dostępne do pobrania ze strony www.konwencjamuzyki.pl. Na zakończenie obrad odbyła się dyskusja plenarna z udziałem uczestników Konwencji.

Pierwszy i trzeci dzień obrad transmitowany był na żywo w Internecie. Zapis audio-video udostępniony zostanie na kanale YouTube IMITpolska.

Organizatorem Konwencji był Instytut Muzyki i Tańca we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, Polską Radą Muzyczną i Otwartym Forum Muzyki Polskiej.

Patroni medialni – Pogram 2 Polskiego Radia, Jazz Forum, Presto, JazzPRESS, Polmic.pl, Jazzarium.pl, JazzSoul.pl,  MuzykaTradycyjna.pl, Folk24.