Zakończył się Rok Feliksa Nowowiejskiego

Wersja do druku

Udostępnij

Zakończył się Rok Feliksa Nowowiejskiego, Rok ustanowiony formalnie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 2016, ale trwający naprawdę pełne dwa lata ze względu zbieżność rocznicy śmierci i urodzin twórcy „Roty”. Dzięki temu udało się zorganizować jeszcze więcej wspaniałych koncertów, zrealizować dodatkowe nagrania, opublikować nowe książki i nuty. Z pewnością były to dwa lata niezwykłej aktywności artystycznej, naukowej i edukacyjnej związanej z Nowowiejskim.

Nieco zapomniana twórczość kompozytora ujawniła w ostatnim czasie swoje bogactwo, nie tylko ilościowe, ale przede wszystkim jakościowe. Wykonywane niezmiernie rzadko oratoria „Powrót syna marnotrawnego” czy „Znalezienie Krzyża Świętego”, opera „Legenda Bałtyku”, II i III Symfonia, uwertura do „Króla wichrów” czy „Śmierć Ellenai” pokazały mistrzostwo Nowowiejskiego w zakresie formy, faktury i kolorystyki. Nowe nagrania utworów organowych, w tym podwójnie całego kompletu Symfonii, utrwaliły prestiż twórcy jako znakomitego znawcy tego instrumentu. Szereg koncertów z muzyką chóralną udowodnił, że po te kompozycje mogą sięgać nie tylko chóry zawodowe, ale także te amatorskie. Dobrze, że Nowowiejski przestał być kojarzony wyłącznie z „Rotą”.

Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziękuję za powierzenie nam tej trudnej misji koordynacji Roku. Dziękuję wszystkim partnerom zaangażowanym w Rok Nowowiejskiego, członkom Grupy roboczej i współpracownikom Biura Obchodów. Bez państwa zaangażowania i profesjonalizmu zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe.

Andrzej Kosowski
Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca
Koordynator Roku Nowowiejskiego

 

Więcej o obchodach Roku Nowowiejskiego na stronie www.nowowiejski2017.pl.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close