Wersja do druku

Udostępnij

Szwajcarka Chiara Enderle zajęła pierwsze miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, który zakończył się 28 lutego w Warszawie. Retransmisja koncertu finałowego 3 marca o godz. 19.00 na antenie Programu II Polskiego Radia.

Drugie miejsce w konkursie zajęli ex aequo Polak Dominik Płociński i Hiszpan Victor Garcia Garcia. Na trzecim miejscu znalazł się Nowozelandczyk Edward Alexander King.

Podczas czwartkowej gali w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpiło czworo finalistów konkursu. Towarzyszyła im Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Rafała Janiaka. Jury konkursu wyłoniło laureata zarówno na podstawie czwartkowej gry czwórki finalistów, jak i ich wcześniejszych wystąpień podczas przesłuchań.

Finaliści mieli do wyboru jeden z trzech utworów: Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna i Koncert wiolonczelowy D-dur Józefa Haydna. Nowozelandczyk i Hiszpan zaprezentowali dzieło Haydna, a Polak – Lutosławskiego. Zwycięstwo Szwajcarce przyniosło wykonanie utworu Schumanna.

Laureatka ma 21 lat, urodziła się w Zurychu w rodzinie muzyków. Gra w trio z rodzicami w zespole Carmina Quartet. Jako solistka zdobywała międzynarodowe doświadczenie występując z wieloma orkiestrami, m.in. z Symphonic Orchestra of Zurich, Karlsbad Symphony Orchestra, Arbon Symphony Orchestra, Chamber Orchestra Graubuenden oraz Youth Symphony Orchestra w Zurich. Enderle ma za sobą występ w Wigmore Hall w Londynie, w zeszłym roku wzięła udział w Festiwalu w Salzburgu. Ukończyła studia w klasie wiolonczeli Thomasa Grossenbachera w Zurichu. Obecnie kontynuuje studia u Jensa Petera Maintza w Berlinie.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości 15 tys. euro. Laureatka otrzymała również nagrodę Filharmonii Narodowej w Warszawie w postaci zaproszenia do występu na jej scenie.

Do Konkursu przyjęto 42 uczestników z 21 krajów świata.

W Jury zasiedli Tsuyoshi TSUTSUMI (przewodniczący), Jesús CASTRO-BALBI (USA), Philippe MULLER (Francja), Jens Peter MAINTZ (Niemcy), Daniel VEIS (Czechy), Roman JABŁOŃSKI (Hiszpania/Polska), Kazimierz KORD, Bartosz KOZIAK, Kazimierz MICHALIK.

Organizatorem Konkursu była Fundacja na rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów, a współorganizatorami: Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Narodowa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie.

Więcej informacji