Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 24-25 listopada w Lublinie odbyły się ostatnie sesje warsztatów muzyki tradycyjnej poświęconych pieśniom i muzyce instrumentalnej z terenów Zachodniego Roztocza, współorganizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji.”

Warsztaty odbywały się od września do listopada w Lublinie i w Janowie Lubelskim.
Do ich poprowadzenia zostali zaproszeni wybitni artyści ludowi: Stanisław Głaz (skrzypce), Stanisław Fijałkowski, Janina Chmiel i Zbigniew Butryn.

Ostatnie sesje warsztatowe łączyły się z odbywającym się w Lublinie w dniach 25-26 listopada Festiwalem „Pieśni Bagien/ Pieśni spod Niebieskiej” – cyklem koncertów i zabaw tanecznych
z autentyczną muzyką tradycyjną w wykonaniu wybitnych śpiewaków i muzykantów
z Zachodniego Roztocza i białoruskiego Polesia.

W dniu 25 listopada w lubelskich Warsztatach Kultury o godz. 19.00 odbył się benefis dwójki znakomitych śpiewaków z okolic Janowo Lubelskiego – Stanisława Fijałkowskiego i Janiny Chmiel. W koncercie wystąpili także Zbigniew Butryn (suka biłgorajska), Remigiusz Hanaj-Mazur (lira korbowa) oraz ich uczniowie i przyjaciele. W koncercie wzięli również udział uczestnicy warsztatów.

W dniu 26 listopada o godz. 18.00 odbył się koncert „Pieśni Bagien” z tradycyjną muzyką
i pieśniami z białoruskiego Polesia.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.ekolublin.pl

Organizatorem warsztatów tradycyjnej pieśni i muzyki instrumentalnej z terenów Zachodniego Roztocza, realizowanych w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów tradycji”, było Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Szkoła Suki Biłgorajskiej.