Mazurki, scherzo, dwa polonezy – między innymi taki repertuar już niedługo usłyszy dolnośląska publiczność na koncertach organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Utwory Fryderyka Chopina i Jana Ignacego Paderewskiego wykona Jakub Kuszlik, laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Wersja do druku

Udostępnij

To dopiero początek muzycznej podróży

Recitale Jakuba Kuszlika inaugurują tegoroczny cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę”. Projekt, prowadzony od ponad 3 lat przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego, cieszy się rosnącym zainteresowaniem lokalnych społeczności. Do tej pory zorganizowano aż 160 koncertów w całym kraju. Dzięki temu muzyka klasyczna dociera do publiczności w mniejszych miejscowościach w całym kraju, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się z repertuarem muzyki klasycznej i poznać wybitnych wykonawców.

– Nasz projekt wyrównuje szanse w dotarciu do kultury wysokiej, a jednocześnie pełni ważną funkcję edukacyjną – podkreśla Lech Dzierżanowski, Zastępca Dyrektora NIMiT kierujący Departamentem Muzyki. – Ważną rolę pełni w nim muzyka polska, nierzadko kompozytorów związanych z miejscowościami, w których odbywają się koncerty. Artyści za każdym razem przyjmowani są z ogromnym entuzjazmem. To utwierdza nas w przekonaniu, że jest to jeden z ważniejszych programów NIMiT, który od samego początku jest wspierany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Występy chciałbym zadedykować naszym przyjaciołom z UkrainyJakub Kuszlik.W tym trudnym czasie muzyka jest wsparciem dla tych, którzy muszą uciekać przed wojną i tych, którzy wciąż walczą w Ukrainie.

Artysta wystąpi w trzech miejscowościach:

24 marca w Bielawie (w Teatrze Robotniczym)
25 marca w Kiełczynie (w rewitalizowanym pałacu)
26 marca w Strzegomiu (w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury)


Jakub Kuszlik, laureat Konkursu Chopinowskiego

Nagrody w prestiżowych konkursach pianistycznych. Koncerty w całej Polsce oraz za granicą, m.in. w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech czy Islandii. Pomimo młodego wieku Jakub Kuszlik ma na swoim koncie mnóstwo osiągnięć o randze międzynarodowej.

Jednymi z najważniejszych są nagrody zdobyte w XVIII Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2021 roku – IV miejsce oraz nagroda specjalna (przyznana przez Polskie Radio) za najlepsze wykonanie mazurków.

W recenzji dla „The Gramophone” Jed Distler napisał: „Zwykle skupiam się na pianistach, których cechy charakteru, talenty i dziwactwa (lub ich brak) łatwo się ujawniają. W związku z tym kilka „czarnych koni” niemal umknęło mojej uwadze, jak choćby Jakub Kuszlik. Obejrzałem jego występ ponownie w drugim etapie […]. Kuszlik jest tak muzykalny, że jego niezwykłą wirtuozerię zauważa się dopiero po fakcie. On urodził się, by grać Chopina.”

Pianista kształcił się pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W listopadzie 2018 roku wystąpił z ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku. W marcu 2019 roku zdobył z kolei II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku, a w czerwcu 2019 roku III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.

Koncert Jakuba Kuszlika w Kiełczynie jest współorganizowany przez Fundację Most the Most. Fundacja i Gmina Dzierżoniów, w ramach pilotażu Konkursu Nasz Zabytek, podpisały umowę na rewaloryzację zabytkowego pałacu w Kiełczynie i dostosowania go do nowych funkcji społecznych. Fundacja przeznaczy na ten cel 1 milion złotych.

Koncert w Kiełczynie jest równocześnie inauguracją współpracy NIMiT i Fundacji.

Kontakt dla mediów:

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Agata Szymczak: agata.szymczak@nimit.pl, +48 785 310 000