W pierwszym tygodniu sierpnia Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na nowy cykl koncertowy Z jazzem przez Polskę. Projekt prowadzony w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego dotychczas pod szyldem Z klasyką przez Polskę, odwiedzi teraz cztery zakątki kraju z programem ułożonym specjalnie dla miłośników muzyki jazzowej. Czołowi przedstawiciele polskiej sceny wystąpią na Dolnym Śląsku oraz w Łódzkiem.

Wersja do druku

Udostępnij

Mamy nadzieję, że dzięki nowej części projektu Polskiego Impresariatu Muzycznego, grana na żywo muzyka w najlepszym wykonaniu polskich artystów dotrze do jeszcze szerszej publiczności, a jej jazzowa odsłona zyska wielu nowych wielbicieli – powiedziała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

4 i 5 sierpnia w Strzegomiu i Środzie Śląskiej wystąpi duet znakomitych polskich gitarzystów jazzowych – Marek Napiórkowski i Artur Lesicki – z projektem Celuloid, inspirowanym najpiękniejszymi melodiami polskiej muzyki filmowej. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów tego gatunku uzupełniają autorskie utwory obu gitarzystów.

W Radomsku oraz Zduńskiej Woli, 7 i 8 sierpnia, wystąpi z kolei jedna z najciekawszych polskich wokalistek – Dorota Miśkiewicz wraz z zespołem. Gościem specjalnym koncertu będzie wybitny saksofonista oraz jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków jazzowych, a prywatnie tata Doroty – Henryk Miśkiewicz. W programie usłyszymy piosenki pochodzące z autorskich płyt wokalistki, a także akcenty nawiązujące do wydanej przez duet w marcu tego roku płyty „Nasza miłość”.

Cykle koncertów Z klasyką przez Polskę oraz Z jazzem przez Polskę są finansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Ich celem jest dotarcie do mniejszych ośrodków – miast, miasteczek i gmin z programami muzyki klasycznej i jazzowej w wykonaniu uznanych wirtuozów polskiej sceny muzycznej, jak i uzdolnionych debiutantów, laureatów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. Projekt powstał w swojej klasycznej odsłonie dzięki wsparciu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego w 2019 roku. Do tej pory w trakcie dwóch sezonów odbyło się 96 koncertów w 11 województwach na terenie całego kraju.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wyszomirska (agnieszka.wyszomirska@nimit.pl, 887 240 011)