Wersja do druku

Udostępnij

Yvonne Yvonne
Choreografia i wykonanie: Weronika Pelczyńska
Zdjęcie: Grzegorz Korzeniowski
Światło: Jarosław Żwirblis

Wybrane hasła ze słownika twórczości Yvonne Rainer widziane i interpretowane przez Weronikę Pelczyńską.

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Remix Komuny // Warszawa.

Yvonne Rainer (urodzona 24 listopada 1934 roku w San Francisco) – amerykańska tancerka, choreografka, twórczyni filmów i pisarka. Jej praca jest klasyfikowana jako sztuka minimalistyczna i eksperymentalna. Była jedną z założycielek Judson Dance Theater (1962) i grupy improwizacyjnej Grand Union (1970).

Weronika Pelczyńska – absolwentka eksperymentalnej akademii tańca współczesnego SEAD w Salzburgu, inżynier Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zawodowe i sceniczne zdobywała w Teatrze Studio Buffo oraz przy produkcjach Teatru Tańca Mufmi. W latach 2008–2009 wraz z zespołem Bodhi Project występowała w Austrii, Niemczech, Włoszech i Polsce, współpracując z takimi choreografami jak: M. Kejzar, J. Nelson, R. Hayden, E. Braun oraz S. Sandroni. Od 2009 występuje w spektaklu „Prawa Półkula” w choreografii M. Stokłosy, współpracuje z zespołem S. Thiersch Mouvoir z Kolonii oraz z zespołem J. Wielanda w Kassel. W sezonie 2011 współpracowała m.in. z D. Freemanem czy J. Fruckiem i L. Kapetanea. Od lutego 2010 roku zaangażowana jest w tworzenie choreografii oraz ruchu scenicznego w sztukach teatralnych i filmie, pracowała między innymi z A. Glińską, K. Stelmaszykiem, B. Sass-Zdort, J. Gajewskim czy R. Jaroszem.

Specjalne podziękowania dla: Aleksandry Borys, Aliny Gałązki, Ewy Kolankiewicz, Tomasza Kolankiewicza, Grzegorza Laszuka, Aleksandry Lemm, Joanny Leśnierowskiej, Anny Nowickiej, Janusza Orlika.