Już w sobotę, 23 lipca 2022 r. we francuskim Montpellier, odbędzie się XX edycja Eurowizji dla Młodych Muzyków. Wydarzenie organizuje Europejska Unia Nadawców w koprodukcji z Radio France, France Télévisions oraz Telewizją Polską. Polskę reprezentuje Milena Pioruńska, skrzypaczka, laureatka prestiżowego Konkursu Młody Muzyk Roku 2022. Transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2 w sobotę, 23 lipca o godzinie 21:00.

Wersja do druku

Udostępnij

W tegorocznym Konkursie weźmie udział dziewięcioro uczestników-wirtuozów z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Francji, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji. Nasz kraj reprezentować będzie 17-letnia Milena Pioruńska, skrzypaczka, laureatka Konkursu Młody Muzyk Roku 2022 organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura, realizowanego przez Centrum Kultury i Historii TVP.

Reprezentantka Polski w XX Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków, Milena Pioruńska uczy się u prof. Kariny Gidaszewskiej w klasie skrzypiec Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, równolegle kształci się też pod kierunkiem prof. Bartosza Bryły. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych gra na skrzypcach od 5 roku życia. Jako solistka wystąpiła w ponad 150 koncertach, także z orkiestrami przed publicznością w wielu miastach w Polsce oraz w Paryżu, Zurychu, Brukseli i Berlinie. Występowała również jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Węgierskiego Radia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie oraz w telewizyjnym, muzycznym talent show WIRTUOZI V4+.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków to jeden z najbardziej znanych w Europie konkursów dla młodych instrumentalistów muzyki klasycznej. Wydarzenie organizowane jest co 2 lata od 1982 roku. Po przerwie spowodowanej pandemią pod koniec lipca poznamy zwycięzcę jubileuszowej, XX edycji Konkursu. W tym roku finał imprezy odbędzie się w Operze Berlioz w Montpellier we Francji. Występy uczestników oceniać będzie międzynarodowe Jury w składzie: Mūza Rubackytė (Litwa), przewodnicząca, Nora Cismondi (Szwajcaria), Jean-Pierre Rousseau (Francja), Christian-Pierre La Marca (Francja) oraz Tedi Papavrami (Albania). Imprezę poprowadzą francuska dziennikarka muzyczna i prezenterka Judith Chaine oraz belgijski prezenter radiowy Vincent Delbushaye. Widowisko uświetnią występy Orkiestry Opery Narodowej Montpellier Occitanie pod dyrekcją Pierre’a Dumoussauda.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków będzie transmitowany w sobotę, 23 lipca o godz. 21:00 w TVP Kultura i TVP Kultura 2.

powiązane

Publikacje