Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego intensywnie przygotowuje się do XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, jednego z najważniejszych konkursów dyrygenckich na świecie. Jego jedenasta edycja odbędzie się między 17 a 27 listopada 2023 roku, a zapisy kandydatów ruszyły 1 października. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowe Konkursy Dyrygentów im. G. Fitelberga od początku bardzo silnie zaznaczały swoją obecność w artystycznym pejzażu muzycznego świata, o czym świadczy nie tylko duża liczba zgłoszeń kandydatów do każdej z edycji, ale i nazwiska laureatów, które dziś znajdują się w czołówce światowej dyrygentury. Konkurs przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, otwiera przed młodymi dyrygentami drogę do międzynarodowej kariery. Od momentu powołania organizatorem Konkursu jest Filharmonia Śląska, która od pierwszych lat istnienia była związana z postacią Patrona Konkursu. Przyszłoroczna edycja wydarzenia zaplanowana została ze szczególną myślą o 70. rocznicy śmierci Grzegorza Fitelberga, która przypada właśnie na 2023 rok.

Czuję wielką dumę, że to właśnie instytucja pozostająca pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego jest tym miejscem, w którym o najwyższe laury walczą młodzi dyrygenci z całego świata. Filharmonia Śląska jest bowiem takim miejscem, które, dzięki Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, staje się centrum światowej dyrygentury, wpływającym na poziom sztuki muzycznej w kraju i za granic – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Przygotowania wydarzenia objęły koncerty, wystawy czy międzynarodowe kursy mistrzowskie, mające na celu ożywianie pamięci o Grzegorzu Fitelbergu, promowanie muzyki polskiej, wyszukiwanie nowych talentów dyrygenckich oraz podkreślanie roli Filharmonii Śląskiej – organizatora Konkursu – jako instytucji realnie wpływającej na kształt czołówki światowej sceny muzycznej. Konkurs dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W Konkursie Fitelberga mamy do czynienia ze sztuką dyrygencką, która wymaga wyjątkowego ładunku charyzmy. Będziemy wypatrywać nowych gwiazd w tej dziedzinie, trzymając oczywiście kciuki za polskich uczestników. Do tej pory Polacy dwukrotnie znajdowali się w gronie laureatów. Naszym najwyższym dotychczas osiągnięciem była II Nagroda Marzeny Diakun w 2012 oraz III nagroda Tadeusza Wojciechowskiego na I Konkursie w 1979. Mamy nadzieję, że rok 2023 przyniesie nam najwyższe laury – mówi Katarzyna Meissner – dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Związki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Konkursem trwają od chwili jego powołania do istnienia przez Karola Stryję. Bo też i nasza misja jest w wielu punktach zbieżna. Utrwalając dziedzictwo muzyczne w formie partytur nasza Oficyna dba tym samym o popularyzację dzieł polskich kompozytorów. Jednym z najlepszych sposobów na pokazywanie światu piękna naszej twórczości jest jej interpretacja na najwyższym poziomie. Wsparcie młodych dyrygentów – w przyszłości kreatorów orkiestrowego repertuaru, pielęgnowanie ich wrażliwości i dawanie przestrzeni do artystycznego rozwoju – to idee nam niezwykle bliskie. Cieszymy się, że już po raz 11. możemy wspólnie z Filharmonią Śląską przyglądać się dyrygenckim talentom i śledzić zmagania przyszłych mistrzów batuty z całego świata – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga otworzy uroczysty koncert inauguracyjny, zmagania podzielone zostaną na trzy etapy, a laureaci wystąpią na trzech koncertach finałowych: w Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Narodowej oraz Narodowym Forum Muzyki. Zwycięzca Konkursu otrzyma Złotą Batutę i 20 tys. euro, laureat II miejsca – Srebrną Batutę i 10 tys. euro, a III miejsca – Brązową Batutę i 6 tys. euro. Regulamin przewiduje także trzy równorzędne wyróżnienia wraz z nagrodami w wysokości 4 tys. euro każda. Na najlepszych z najlepszych czekają nie tylko nagrody finansowe, ale również zaproszenia do poprowadzenia ponad 30 koncertów orkiestr w Polsce i poza jej granicami.

Zaprosiliśmy do współpracy znakomitych artystów. Zmagania będzie obserwować i oceniać grono największych autorytetów muzycznego świata i bardzo się cieszymy, że ten prestiżowy Konkurs, który już po raz jedenasty odbędzie się w Filharmonii Śląskiej, zapewni uczestnikom zmagania na najwyższym poziomie. Jesteśmy ogromnie ciekawi, jak wspaniałe talenty objawią się tutaj – na naszej estradzie – w listopadzie przyszłego roku – mówił Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

W jury Konkursu zasiądą nie tylko uznani dyrygenci, ale także menadżerzy artystyczni oraz dyrektorzy znaczących instytucji w Polsce i poza jej granicami. Będą to: Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrektor artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej), Lawrence Foster (dyrektor muzyczny Opéra de Marseille, dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR), Patrick Fournillier (dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej), Federico Hernández (manager), Michał Nesterowicz (I dyrygent gościnny Sinfonieorchester Basel i Filharmonii Łódzkiej), Daniel Oren (dyrektor artystyczny Teatro Municipale Giuseppe Verdi, dyrektor muzyczny Arena di Verona Festival), Yaroslav Shemet (dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej), Roman Simović (koncertmistrz London Symphony Orchestra), Daniel Stabrawa (koncertmistrz Berliner Philharmoniker), Stuart Stratford (dyrektor muzyczny Scottish Opera), Christopher Warren-Green (wieloletni dyrektor muzyczny Charlotte Symphony Orchestra, dyrektor muzyczny i I dyrygent London Chamber Orchestra), Johannes Wildner (I dyrygent Sønderjyllands Symphony Orchestra), Stephen Wright (konsultant artystyczny) oraz Andriy Yurkevych (dyrektor muzyczny Opery Narodowej w Pradze, główny dyrygent Teatrul National de Opera si Balet Maria Biesu).

XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga obok Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie i znajduje się w czołówce polskich konkursów wykonawczych.

Szczegółowe informacje na temat XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, regulamin oraz formularz zapisu znajdują się na stronie fitelbergcompetition.com