Wystartowała rekrutacja do prestiżowego, międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes organizowanego przez polską Fundację Balet. Wydarzenie dedykowane jest absolwentom szkół baletowych z całego świata, którzy rywalizują o miano najlepszego tancerza, a także główną nagrodę o wartości 5000 euro. XIV edycja konkursu rozstrzygnięta zostanie w dniach 18-20 czerwca br., a spektakularne pokazy baletu będzie można podziwiać na platformie streamingowej.

Wersja do druku

Udostępnij

Każdego roku wielu uzdolnionych, młodych ludzi na całym świecie kończy szkoły baletowe. To bardzo ważny moment w ich życiu, gdyż po wielu godzinach ciężkiej pracy i wyrzeczeń otrzymują to, na co pracowali przez ostatnie lata – dyplom Tancerza. Golden Pointe Shoes to dla nich wspaniała okazja na sprawdzenie siebie, zaprezentowanie swoich umiejętności, a także szansa na przyspieszenie międzynarodowej kariery” – mówi Paulina Andrzejewska – Damięcka, dyrektor Konkursu.

Już od początku kwietnia absolwenci szkół baletowych z całego świata mogą zgłaszać się do startu w XIV edycji konkursu Golden Pointe Shoes. Do tej pory swój udział potwierdziło już 8 szkół, a wśród nich placówki z Bytomia, Gdańska, Łodzi, Poznania i Warszawy, a także z Pragi (Czechy), Drezna (Niemcy) i Mediolanu (Włochy). Młodzi tancerze mają czas do 5 czerwca br., żeby wysłać swoje zgłoszenie i przygotować materiał konkursowy w postaci 3 nagrań filmowych. Mogą to zrobić indywidualnie lub za pośrednictwem szkoły baletowej poprzez formularz dostępny na stronie: http://goldenpointeshoes.com/pl_pl/.

„Szalejąca pandemia nie sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym konkursów baletowych. To niebywale trudny czas dla młodych artystów, dlatego organizując ten konkurs pragniemy wyrwać ich z matni epidemii i tchnąć w nich nadzieję, dając jednocześnie szansę na wspaniałą przygodę i wysoką wygraną” – mówi Beata Książkiewicz, przewodnicząca Jury.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą uznani pedagodzy, tancerze i choreografowie. Wśród nich znajdą się takie osobowości jak: prof. Beata Książkiewicz – przewodnicząca Jury, hiszpańska choreografka i tancerka flamenco Rosa Olympia Estrella, profesor sztuk pięknych Ewa Wycichowska, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michal Krcmar, pedagog i tancerz Piotr Nardelli, baletmistrz Vladimir Issaev. Jury oceniać będzie przesłane materiały filmowe w dwóch etapach. Podczas pierwszego, analizie poddane zostaną nagrania tańca klasycznego i współczesnego oraz wyłoniona zostanie grupa tancerzy, która przejdzie do kolejnego etapu. W drugim, członkowie Jury wybiorą już 5 zwycięzców, a ich taniec podziwiać będzie można na gali, dostępnej online w dniu 20 czerwca 2021.

Golden Pointe Shoes to konkurs bardzo popularny w środowisku baletowym w Polsce, jak i zagranicą. Odbywa się już od niespełna 20 lat. Początkowo dostępny był tylko dla uczniów polskich szkół, a od roku 2008 udział w nim brać mogą reprezentanci z całego świata. To jedyny konkurs dla absolwentów organizowany w Polsce. Jego laureatami są między innymi: główny tancerz Royal Danish Ballet, Marcin Kupiński, Daria Olefirenko, tancerka Litewskiej Opery Narodowej, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michał Krcmar, Martina Conti tancerka na co dzień tańcząca w San Marino i Londynie, Gergo Armin Balazsi główny tancerz Węgierskiej Opery Narodowej, Viktoria Nowak, zdobywczyni pierwszego miejsca konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015. Dotychczas gala konkursowa miała swoje miejsce w Szczecinie, jednak na skutek pandemii organizacja i finał przeniesione zostały do Internetu.

„W tym roku chcielibyśmy z naszym konkursem dotrzeć do szerokiej publiczności. Trafić do ludzi wrażliwych na piękno sztuki, kochających taniec i muzykę, do tych, którzy szukają nowych inspiracji i emocji. Konieczność zdalnej organizacji naszego wydarzenia z jednej strony mocno nas ogranicza, odbierając przyjemność obcowania z sztuką na żywo, ale z drugiej, powoduje, że możemy zaprosić wszystkich do podziwiania tanecznych osiągnięć młodych tancerzy z całego świata. Jesteśmy przekonani, że talent absolwentów jest warty dzielenia się nim z innymi”– podsumowuje Paulina Andrzejewska-Damięcka, dyrektor Konkursu.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.goldenpointeshoes.com oraz na profilu na Facebooku lub Instagramie.

Kontakt dla mediów:

Aurelia Andrzejewska

Adres e-mailowy: aurelia.andrzejewska@brancy.pl

Nr telefonu: 693 023 085

Organizatorem konkursu jest Fundacja Balet. Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.