Wyjątkowa rywalizacja dla młodych tancerzy – ruszył nabór do Golden Pointe Shoes

Zdjęcie: Wyjątkowa rywalizacja dla młodych tancerzy – ruszył nabór do Golden Pointe Shoes

Wersja do druku

Udostępnij

Wystartowała rekrutacja do prestiżowego, międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes organizowanego przez polską Fundację Balet. Wydarzenie dedykowane jest absolwentom szkół baletowych z całego świata, którzy rywalizują o miano najlepszego tancerza, a także główną nagrodę o wartości 5000 euro. XIV edycja konkursu rozstrzygnięta zostanie w dniach 18-20 czerwca br., a spektakularne pokazy baletu będzie można podziwiać na platformie streamingowej.

Każdego roku wielu uzdolnionych, młodych ludzi na całym świecie kończy szkoły baletowe. To bardzo ważny moment w ich życiu, gdyż po wielu godzinach ciężkiej pracy i wyrzeczeń otrzymują to, na co pracowali przez ostatnie lata – dyplom Tancerza. Golden Pointe Shoes to dla nich wspaniała okazja na sprawdzenie siebie, zaprezentowanie swoich umiejętności, a także szansa na przyspieszenie międzynarodowej kariery” – mówi Paulina Andrzejewska – Damięcka, dyrektor Konkursu.

Już od początku kwietnia absolwenci szkół baletowych z całego świata mogą zgłaszać się do startu w XIV edycji konkursu Golden Pointe Shoes. Do tej pory swój udział potwierdziło już 8 szkół, a wśród nich placówki z Bytomia, Gdańska, Łodzi, Poznania i Warszawy, a także z Pragi (Czechy), Drezna (Niemcy) i Mediolanu (Włochy). Młodzi tancerze mają czas do 5 czerwca br., żeby wysłać swoje zgłoszenie i przygotować materiał konkursowy w postaci 3 nagrań filmowych. Mogą to zrobić indywidualnie lub za pośrednictwem szkoły baletowej poprzez formularz dostępny na stronie: http://goldenpointeshoes.com/pl_pl/.

„Szalejąca pandemia nie sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym konkursów baletowych. To niebywale trudny czas dla młodych artystów, dlatego organizując ten konkurs pragniemy wyrwać ich z matni epidemii i tchnąć w nich nadzieję, dając jednocześnie szansę na wspaniałą przygodę i wysoką wygraną” – mówi Beata Książkiewicz, przewodnicząca Jury.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą uznani pedagodzy, tancerze i choreografowie. Wśród nich znajdą się takie osobowości jak: prof. Beata Książkiewicz – przewodnicząca Jury, hiszpańska choreografka i tancerka flamenco Rosa Olympia Estrella, profesor sztuk pięknych Ewa Wycichowska, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michal Krcmar, pedagog i tancerz Piotr Nardelli, baletmistrz Vladimir Issaev. Jury oceniać będzie przesłane materiały filmowe w dwóch etapach. Podczas pierwszego, analizie poddane zostaną nagrania tańca klasycznego i współczesnego oraz wyłoniona zostanie grupa tancerzy, która przejdzie do kolejnego etapu. W drugim, członkowie Jury wybiorą już 5 zwycięzców, a ich taniec podziwiać będzie można na gali, dostępnej online w dniu 20 czerwca 2021.

Golden Pointe Shoes to konkurs bardzo popularny w środowisku baletowym w Polsce, jak i zagranicą. Odbywa się już od niespełna 20 lat. Początkowo dostępny był tylko dla uczniów polskich szkół, a od roku 2008 udział w nim brać mogą reprezentanci z całego świata. To jedyny konkurs dla absolwentów organizowany w Polsce. Jego laureatami są między innymi: główny tancerz Royal Danish Ballet, Marcin Kupiński, Daria Olefirenko, tancerka Litewskiej Opery Narodowej, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michał Krcmar, Martina Conti tancerka na co dzień tańcząca w San Marino i Londynie, Gergo Armin Balazsi główny tancerz Węgierskiej Opery Narodowej, Viktoria Nowak, zdobywczyni pierwszego miejsca konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015. Dotychczas gala konkursowa miała swoje miejsce w Szczecinie, jednak na skutek pandemii organizacja i finał przeniesione zostały do Internetu.

„W tym roku chcielibyśmy z naszym konkursem dotrzeć do szerokiej publiczności. Trafić do ludzi wrażliwych na piękno sztuki, kochających taniec i muzykę, do tych, którzy szukają nowych inspiracji i emocji. Konieczność zdalnej organizacji naszego wydarzenia z jednej strony mocno nas ogranicza, odbierając przyjemność obcowania z sztuką na żywo, ale z drugiej, powoduje, że możemy zaprosić wszystkich do podziwiania tanecznych osiągnięć młodych tancerzy z całego świata. Jesteśmy przekonani, że talent absolwentów jest warty dzielenia się nim z innymi”– podsumowuje Paulina Andrzejewska-Damięcka, dyrektor Konkursu.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.goldenpointeshoes.com oraz na profilu na Facebooku lub Instagramie.

Kontakt dla mediów:

Aurelia Andrzejewska

Adres e-mailowy: aurelia.andrzejewska@brancy.pl

Nr telefonu: 693 023 085

Organizatorem konkursu jest Fundacja Balet. Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close