Wersja do druku

Udostępnij

23 lipca 2011 w Sali Renesansowej Domu Polonii w Krakowie odbył się „Koncert Muzyki Polskiej – Fryderyk Chopin – Antoni Stolpe”, zorganizowany przez Fundację Orkiestra NOVA.
W części koncertu objętej programem IMiT „Nowe interpretacje” pianista Adam Dobrowolski oraz kwintet smyczkowy NOVA Ensemble wykonali dzieła wybitnie utalentowanego, przedwcześnie zmarłego i zapomnianego polskiego kompozytora Antoniego Stolpego (1851-1872). W programie koncertu znalazł się Sekstet fortepianowy e-moll oraz Polonez As-dur na fortepian i kwintet smyczkowy.

W dniach 26-29 lipca w Rudawie (Kotlina Kłodzka), w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji” odbyły się warsztaty dudziarskie organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki
w Lesznie. Warsztaty dudziarskie, które od 22 lat organizowane są w formie obozu młodzieżowego to podstawowa forma kształcenia muzycznego dziecięcych i młodzieżowych kapel dudziarskich z terenu Wielkopolski. Tegoroczne warsztaty dla początkujących
i zaawansowanych obejmowały naukę techniki wykonawczej gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, doskonalenia, budowy i strojenia tych instrumentów oraz doboru nowego, tradycyjnego repertuaru. Warsztaty poprowadzili doświadczeni instruktorzy i mistrzowie dudziarscy: Michał Umławski i Grzegorz Herman.