Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy do obejrzenia nagrania koncertu pt. „Rzeczpospolita Kolberga – Kraina Północno – Zachodnia”, który odbył się w ramach tegorocznego Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.

Ideą tegorocznego Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata – Rzeczpospolita Kolberga” było zebranie tradycji muzycznych związanych z obszarem historycznej Rzeczpospolitej, a tym samym muzyczny i duchowy powrót do Rzeczpospolitej Kolberga – wielokulturowego świata – od Wielkopolski po Litwę, Wołyń i Karpaty, który wielki etnograf opisał w 80 tomach swojego dzieła „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

Koncerty objęte projektem objęły trzy makroregiony, wg prac Oskara Kolberga – Północny Zachód, Północny Wschód i Południowy Wschód, przedstawiając tradycje muzyczne od Huculszczyzny, Litwy, Białorusi po Wielkopolskę. Wystąpili na nich zarówno wiejscy mistrzowie, jak i ich współcześni kontynuatorzy. Zabrzmiała i żywa tradycja, i folklor rekonstruowany.

Pierwszy koncert cyklu, pt. „Rzeczpospolita Kolberga – Kraina Północno-Zachodnia” odbył się 23 kwietnia 2014 roku na Zamku Królewskim (Sala Wielka) w Warszawie.

W pierwszej części – „Kujawy” wystąpili Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic koło Włocławka oraz zespoły Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Trio, które zaprezentowały rekonstrukcje muzyki kujawskiej na podstawie nagrań archiwalnych, badań terenowych i dzieł Kolberga. Tańczyli Dominik Wóltański i Patrycja Prętka.

 

W drugiej części koncertu, pt. „Wielkopolska” prezentującego bogaty folklor różnych części Wielkopolski i jego twórcze rekonstrukcje wystąpili Antoni Beksiak, Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, Barbara Wilińska, Tomasz Kiciński, Martyna Żurek i Justyna Piernik.

 

Kuratorem koncertu była Justyna Piernik.

Nagranie zrealizowali Paweł Głogowski i Kinga Troneczek

Produkcja nagrania: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata © Instytut Muzyki i Tańca, 2014

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wkrótce na kanale YouTube IMITpolska nagrania kolejnych koncertów w ramach projektu.