Wersja do druku

Udostępnij

Wpiszmy poloneza na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!

Zapraszamy na konferencję prasową poświęconą wpisowi poloneza na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Konferencja odbędzie się on-line w najbliższy czwartek 4 lutego o godzinie 10.00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Baletu Cracovia Danza.

www.youtube.com/user/CracoviaDanza

www.facebook.com/BaletCracoviaDanza

Polonez ma szansę znaleźć się na światowej liście dziedzictwa UNESCO pod koniec 2022 roku. W tej chwili trwa opracowanie wniosku wpisu poloneza. Za jego przygotowanie odpowiada Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, która została wybrana jednogłośnie przez środowisko taneczne na reprezentantkę depozytariuszy poloneza. W trwającej aż do 2023 roku akcji promocji wpisu istotną rolę odegra także Balet Cracovia Danza, który stanie się koordynatorem krakowskich wydarzeń wspieranych przez miasto Kraków.

W konferencji udział wezmą:

Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa

Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, reprezentant depozytariuszy poloneza

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, impresario Baletu, prowadzenie

DEKLARACJA POPARCIA

Pragniemy wyrazić uznanie i radość wynikające ze złożenia wniosku o wpis poloneza – tradycyjnego tańca polskiego na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Ten znany od pokoleń polski taniec narodowy jest szczególnie bliski naszym sercom. Pragniemy kontynuować i szczerzyć tę piękną tradycję wśród tanecznego społeczeństwa, a także rozwijać ją w kierunku edukacyjnym oraz promować na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

W oparciu o doświadczenie, wiedzę i chęć zachowania poloneza dla przyszłych pokoleń, w pełni popieramy starania o wpis poloneza – tradycyjnego tańca polskiego na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Katarzyna Meissner

dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca

dr hab. Aleksandra Dziurosz

zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca

Deklaracja poparcia