Wersja do druku

Udostępnij

Światowe premiery utworów Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna, konferencja naukowa, premiery monografii, albumów i wystaw, spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy tworzyli polską i światową historię muzyki – Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na Jubileusz 70-lecia.

– Rok 2015 jest dla PWM rokiem szczególnym i to nie tylko z powodu Jubileuszu. Wszystko wskazuje, będzie dla nas przełomowy, otwierający nową kartę w historii wydawnictwa – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Radzikowski, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Po przemianach ustrojowych w Polsce, PWM od kilkunastu już lat działało jako spółka Skarbu Państwa. Był to okres nieszczęśliwy dla najstarszego i największego wydawnictwa muzycznego w Polsce, którego dokonania mają nieocenioną wartość dla kultury narodowej. – Ta formuła zaczęła skutkować wygaszaniem sfer, z których wydawnictwo było dotąd znane i cenione nie tylko w kraju, ale również zagranicą – przypominał prezes zarządu PWM. Podkreślił jednak, że po wieloletnich dyskusjach udało się przekonać władze państwowe, aby wydawnictwu przywrócić jego dawną formułę. – W tym roku uchwalona została specjalna ustawa, która pozwala naszą spółkę przemienić w państwową instytucję kultury. PWM wróci pod skrzydła resortu kultury. Dlatego postanowiliśmy tak zorganizować ten Jubileusz, aby podkreślić że jesteśmy, będziemy i mamy ambitne plany na kolejne lata. A przede wszystkim, że otwiera się wreszcie duża szansa, aby te plany zrealizować – nie krył radości Adam Radzikowski.
O planach świętowania 70. urodzin wydawnictwa opowiedział jego Redaktor Naczelny Daniel Cichy. – Głównym punktem Jubileuszu będzie światowa premiera oratorium „Sanctus Adalbertus“ op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert ten będzie szczególny choćby dlatego, że zaprezentujemy dzieło, które – choć ukończone w 1997 roku – nie zostało do tej pory wykonane. Partytura od początku do końca skreślona została ręką Góreckiego. Kompozytor nigdy jednak nie zdecydował się na premierę tego dzieła. Możecie więc państwo wyobrazić sobie skalę oczekiwania na jego wykonanie – podkreślał redaktor Daniel Cichy.
Ale to nie jedyna premiera koncertu jubileuszowego. Specjalnie na tę okazję „Fanfarę” na identyczny jak w kompozycji Góreckiego skład orkiestrowy skomponował związany z PWM znakomity kompozytor Paweł Mykietyn. W programie uroczystego wieczoru zabrzmią ponadto „Odwieczne pieśni” Mieczysława Karłowicza.
Wystąpią wybitni polscy artyści: Wioletta Chodowicz – sopran, Artur Ruciński – baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.
W program wydarzeń uświetniających Jubileusz 70-lecia PWM wpisane również zostały: premiera filmu dokumentalnego Violetty Rotter-Kozery, monografia „70-lat Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” Małgorzaty Gąsiorowskiej, konferencja naukowa „Idea – Zapis – Brzmienie”, album „70 na 70” dokumentujący prace znakomitych grafików i plastyków, które przez 70 lat stanowiły oprawę wydawnictw nutowych i książkowych PWM (wyboru dokonała specjalizująca się w dziedzinie sztuk wizualnych dziennikarka Radia Kraków Justyna Nowicka). Dodatkową oprawą jubileuszowego koncertu, który odbędzie się 4 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie ponadto wystawa „Portrety polskiej muzyki” cenionego grafika i rysownika Daniela de Latour.
Jubileuszowy koncert transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia. – Radiowa Dwójka od 70 lat jest nieodłącznym partnerem PWM. Ale Jubileusz to dla nas wyjątkowy czas synergii kilku ważnych elementów. Jeśli Górecki, to Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Chór Polskiego Radia. Oczywiście pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, który nie tak dawno uhonorowany został jedną z najważniejszych nagród Polskiego Radia: Diamentową Batutą, a którego wspaniałe nagrania zasilają archiwa naszej rozgłośni. Jeśli „Fanfara” Pawła Mykietyna to również nie bez przypadku, wszak kompozytor ten wszedł właśnie do rady programowej Polskiego Radia. Nie przypadkowo zatem realizujemy wspólnie te narodowe projekty. Wspólnie musimy ich bronić, one muszą być wydobywane na światło dzienne, właściwie zredagowane i podane na nowo, żebyśmy mieli dobre wyobrażenie tego, jak ta muzyka naprawdę powinna zabrzmieć – zaznaczała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia.
Wydarzenie zarejestruje również Narodowy Instytut Audiowizualny. – Włączyliśmy się w projekt, bo zależy nam, by być przy tak ważnych wydarzeniach, którymi możemy się z państwem dzielić na szeroką skalę. Jubileuszowy koncert zostanie zarejestrowany w najlepszej z dostępnych obecnie jakości obrazu i dźwięku, jaką daje technologia Dolby Atmos. Po prawykonaniu udostępnimy nagranie na warszawskim Służewie, w sali „Ziemia Obiecana”, która jest jedną z najlepiej wyposażonych sal audiowizualnych w Polsce – dodała Agnieszka Wolak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Podkreśliła również, że NInA liczy na kontynuację projektu, na przykład w postaci nagrania DVD, które będzie mogło trafić do stworzonego przez NInA specjalnego serwisu „Trzej Kompozytorzy”, w którym znaleźć można nagrania dzieł Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Zorganizowany z okazji Jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego koncert odbędzie się 4 listopada o godz. 20:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

Bilety dostępne w wybranych punktach informacji miejskiej INFOKRAKÓW oraz na portalu EVENTIM.pl.

Obchody jubileuszu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Więcej informacji: pwm.com.pl

Odwiedź profil PWM na Facebooku