Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 9 – 12 lipca w Czarnej Buchcie i Jasionowie odbywają się warsztaty tradycyjnej muzyki instrumentalnej i śpiewu, współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji”.

W trakcie warsztatów uczestnicy i prowadzący będą zgłębiali tajniki ballad pochodzących z terenu Suwalszczyzny i terenów ościennych oraz muzykę taneczną regionu. Materiałem wyjściowym będą nagrania archiwalne oraz melodie i pieśni zagrane – zaśpiewane na żywo przez artystów prowadzących warsztaty – Franiszka Racisa. Mieczysława Pachutko, Stanisławę Czuper, Weronikę Zubowicz, Stanisława Skindziera  i Stanisława Olszewskiego.

Franciszek Racis (skrzypce) – urodzony w 1922 roku w Jasionowie skrzypek i solista, śpiewak z Sulwalszczyzny. Postać niezwykle barwna, jeden z ostatnich kontynuatorów tradycyjnej kultury wiejskiej regionu pogranicza polsko-litewskiego. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 2009 roku oraz odznaczony medalem „Za zasługi dla kultury ludowej”, siedmiokrotnie uczestniczył w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Ma na swoim koncie, razem z kapelą, I nagrodę w kategorii kapel seniorów oraz kilka tytułów w kategorii „Duży-Mały” wraz z kapelą rodzinną Racisów z Jasionowa. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „Franciszek Muzykant”.

Mieczysław Pachutko (skrzypce)  – urodzony w 1928 roku we wsi Zaleskie niedaleko Sejn, rolnik. Na skrzypcach uczył się grać melodii od swojego ojca Stanisława, urodzonego w 1902 roku. Muzykuje od dziecka wspólnie z braćmi, w młodości często przygrywał do tańca na potańcówkach i weselach. Wielokrotnie uczestniczył jako solista i skrzypek w regionalnych przeglądach zespołów pieśni i tańca
z regionu Sejneńszczyzny.

Stanisława Czuper (śpiew) – urodzona w 1936 roku w Wysokim, niedaleko Raczek. Pięć razy uczestniczyła w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 1991 roku zdobyła tam najwyższe wyróżnienie – Złotą Basztę. Zaledwie rok wcześniej namówiono ją na pierwszy publiczny występ. Niedługo potem stworzyła zespół „Zorniczeńka”.

Stanisław Skindzier (śpiew) – urodzony w 1936 roku zamieszkały we wsi Studziany Las gmina Giby powiat Sejneński.

Weronika Zubowicz (śpiew) – zamieszkała we wsi Stanowisko gmina Giby powiat Sejneński.

Stanisław Olszewski (harmonia) – urodzony w 1922 roku zamieszkały we wsi Studziany Las gmina Giby powiat Sejneński.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Krusznia.

Warsztaty są częścią VII Festiwalu Kultury Tradycyjnej „Oj Wiosna Ty Wiosna” w dniach 8-15 lipca.