Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca wspólnie z Lubelskim Teatrem Tańca zapraszają na warsztaty master class, które w dniach 5-8 listopada poprowadzi w Lublinie Yasmeen Godder. Celem warsztatów będzie zapoznanie uczestników z różnymi metodami i technikami, które w ciągu 15 lat współpracy, w procesie tworzenia materiału, kształtowania i wykonywania go wypracowali Yasmeen Godder i Idzik Giuli. Warsztaty skupią się na badaniu różnych źródeł, które mają doprowadzić do rozwoju osobistego materiału twórczego poprzez techniki pisania, pamięć zmysłów, napędzane przez instynkty poszukiwania ruchu, obrazy i struktury choreograficzne, co ma na celu rozwinięcie możliwości choreograficznych  i performatywnych. Warsztaty są przeznaczone dla tancerzy i choreografów.Towarzyszą XVI edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwaterowanie i wyżywienie we własnym zakresie.
Wybór uczestników na podstawie zgłoszeń zawierających CV i list motywacyjny.
Zgłoszenia na adres: taniec@imit.org.pl do 15 października.

Coaching odbędzie w dniach 5-8 listopada. w godz. 9.00-15.00 (z przerwą), w dniu 8 listopada zajęcia muszą skończyć się wcześniej, prawdopodobnie ok. godz. 13.00

 

Yasmeen Godder: urodzona w 1973 w Jerozolimie, w 1984 wyemigrowała wraz z rodziną do Nowego Jorku. Ukończyła High School of the Performing Arts w Nowym Jorku, uzyskała dyplom licencjata w Tisch School of the Arts przy Uniwersytecie Nowojorskim. Od 1999 na stałe mieszka w Jaffie w Izraelu. Jej prace są regularnie prezentowane w Suzanne Dellal Dance Center w Tel Avivie oraz na szeroką skalę na całym świecie: podczas Lincoln Center Festival w Nowym Jorku, Tokyo International Festival, Hebbel Am Ufer w Berlinie, the Place Theater w Londynie, Montpellier Dance Festival we Francji, Kunstenfestdesarts w Brukseli, Opera w Sydney i wiele innych. Yasmeen jest laureatką rozlicznych nagród, w tym Bessie Award, otrzymanej w Nowym Jorku w 2001 za spektakl „i feel funny today”. Prace zlecali jej DTW, The Kitchen and Dancing in the Streets z Nowego Jorku, the Lab Theatre z Jerozolimy, the Curtain Up Festival z Tel Awiwu, Montpellier Dance Festival z Francji, the Hebel Am Ufer z Berlina, CND z Paryża, Les Subsistances z Lyonu i wiele innych. Dwukrotnie, w 2001 i 2003, otrzymała „Nagrodę Choreograficzną” przyznawaną przez izraelskie Ministerstwo Spraw Kulturalnych, a jej grupa otrzymała ministerialną nagrodę dla „Małego zespołu” w kategorii taniec w 2003 i 2009. Ponadto otrzymała Nagrodę Choreograficzną Hasia Levy Agron, the Rabinovich Foundation, nagrodę Rosenblum miasta Tel Awiw jako „Artysta wybitny”, stypendia z izraelskiej Loterii Rady Sztuk, Fundacji Teva oraz specjalne stypendium od Fundacji Baletmistrza Albeta Gauvbiersa w Danii. W latach 2004-2009 Godder była artystą rezydującym ICExcellence Foundation.

 

Dotychczas Yasmeen stworzyła osiem pełnowymiarowych spektakli: “Hall” (2001), “Sudden Birds” (2002), “Two Playful Pink (2003), „Strawberry Cream and Gunpowder” (2004), “I’m Mean, I Am” (2006) zlecone przez Centre Nationale de la Danse (CND) w Paryżu I Hebbel Am Ufer z Berlina, “Singular Sensation” (2008) zlecone przez Montpellier Dance Festival 08 oraz “Love Fire” (2009), współprodukcję The Hebbel Am Uffer z Berlina i Theatre de la Place z Liege w Belgii. W lipcu 2010 podczas Opera Estate Festival Veneto w Bassano del Grappa we Włoszech zaprezentowała spektakl stworzony specjalnie dla jednego miejsca – destylarni grapy w Bolle Nardini. Praca ta została przekształcona w „Storm end come”, spektakl który powstał w koprodukcji z Grand Theatre Groningen z Holandii, Culturscapes z Bazylei (Szwajcaria) i Centro per la Scena Contemporanea z Bassano del Grappa we Włoszech. Ostatnią z prac Godder było powstały na zlecenie Bat-Shevah Dance Company Toxic Exotic Dissapperance Act, który swoją premierę miał w grudniu 2011 roku i od tego czasu jest stale prezentowany na rozlicznych scenach.

 

W 2007 w Jaffie otwarto Yasmeen Godder Studio, bazę wszystkich jej działań i projektów, które poza miejscem tworzenia i prób prowadzi także otwarte zajęcia dla profesjonalnych tancerzy, roczne warsztaty oraz współpracuje z „Serach Engine” – Centrum Współczesnych Sztuk Performatywnych, prowadzonym przez jej partnera i długoletniego współpracownika, Itzika Giuliego.

 

 

Itzik Giuli: dramatopisarz, reżyser i aktor – Giuli jest dramaturgiem i współreżyserem artystycznym prac  oraz grupy Yasmeen Godder. Giuli od 1997 jest bliskim współpracownikiem Godder przy wszystkich jej spektaklach, a w ramach przygotowań do „Storm End Come” prowadził trzymiesięczny projekt warsztatów z wykonawcami, w celu wytworzenia materiału dla procesu twórczego. W 2007 Giuli założył „Serach Engine” – Grupę Teatralną i – Centrum Współczesnych Sztuk Performatywnych w Jaffie, produkując prace „Hoki Poki” Eyala Weizera oraz „Sample People” Navy Frenkel. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Thelmy Yelin Giuli kontynuował naukę w Nowym Jorku w Circle in the Squate oraz Neighborhood Playhouse. Od momentu powrotu do Izraela w 1997 pracował jako aktor w różnych teatrach, a także produkcjach telewizyjnych i filmowych. Jego pierwsza pełnowymiarowa sztuka „Sometimes Elephants Pass Here” zdobyła Nagrodę dla Najlepszego Przedstawienia podczas Akko Fringe Theatre Festival w 2000 roku. W 2004 wyreżyserował swoją drugą sztukę „Birth Marks” w Tmuna Theatre w Tel Awiwie.