Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 5 listopada 2018 o godz. 17.00 Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca oraz Wydawnictwo Miejskie Posnania serdecznie zapraszają na promocję książki Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Warszawie (ul. Hipoteczna 2). Udział wezmą autorka Jagoda Ignaczak, bohaterka książki Ewa Wycichowska, a moderować je będzie Klaudia Carlos, prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Wstęp wolny, na gości spotkania czekać będą egzemplarze w cenie promocyjnej.

 

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2018.

IMIT (miniaturka)

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

O książce:

„Przedszkole muzyczne. Niespełna pięcioletnia Ewa ćwiczy gamy na zajęciach z muzyki. Pokój jest ponury, przez szare zasłony przebija niewielki promień słońca, to najbardziej przyciąga uwagę dziecka. Nie lubi tych ćwiczeń, to nawet nie jest prawdziwe pianino. Musi siedzieć prosto w jednym miejscu i uderzać paluszkami w stół. A ona chce się ruszać, obracać, skakać. Kiedy mama przychodzi, oznajmia z całą stanowczością: »Będę tańczyć«”. Tak rozpoczyna się fascynująca opowieść o Ewie Wycichowskiej – wybitnej tancerce, choreografce, profesor tańca, następczyni Conrada Drzewieckiego, przez 28 lat dyrektor naczelnej i artystycznej Polskiego Teatru Tańca – autorstwa Jagody Ignaczak.

Książka Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej to przekrojowe i wnikliwe podsumowanie artystycznego dorobku ponadprzeciętnie utalentowanej tancerki-primabaleriny, a z czasem przekraczającej kolejne granice i odkrywającej nowe przestrzenie w tańcu współczesnym choreograf, autorki ponad 70 spektakli, realizowanych w Polsce i na świecie. Biografia to także pełna humoru, dygresji i bon motów opowieść „zza kulis”, ukazująca nieznane fakty z życia (scenicznego i całkiem prywatnego) świętującej w tym roku 50-lecie debiutu Profesor.

W wielu miejscach autorka oddaje głos najbliższym współpracownikom Ewy Wycichowskiej, jej scenicznym partnerom, rodzinie, przyjaciołom… Konfrontuje ich wspomnienia i opowieści. W innych – z pasją relacjonuje taneczne podróże, które zawiodły jej bohaterkę m.in. do paryskich mistrzów tańca modern w głębokich latach 70., na stepy komunistycznej Mongolii, do Algierii u progu rewolucji czy na zawieszoną na blisko 3 tys. m n.p.m. scenę w stolicy Ekwadoru – Quito.

Z faktów, dokumentów, fragmentów recenzji, rozmów i wspomnień Autorka układa wielowymiarową opowieść o sztuce tańca – wielkiej pasji, która ułożyła biografię Ewy Wycichowskiej.

 

Fragmenty:

(…) Lot trwał kilka godzin. Na lotnisku w Algierze, które od miasta jest oddalone o około trzydzieści kilometrów, na tancerzy czekała ekipa reprezentująca organizatorów oraz przedstawiciele ambasady polskiej. Zmęczeni podróżą nie zwrócili uwagi na ich niewyraźne miny. Noc minęła spokojnie, dopiero przy śniadaniu Hurija nagle się rozpłakała i powiedziała, że nie wiadomo, czy festiwal się odbędzie, bo wczoraj doszło do zamachu na prezydenta Mohameda Boudiafego wybranego przez Algierczyków, którzy nie zgadzali się z rządami Islamskiego Frontu Ocalenia. Prezydenta zastrzelił jego ochroniarz. Nieodległa przyszłość pokazała, że był to początek wojny domowej w Algierii.(…)

(Algieria, 1992 r.)

(…) Wreszcie przyszedł dzień spektaklu. 4 czerwca zespół zameldował się w Teatro Sucre, z butlami tlenowymi w kulisach i herbatą z liści koki, bo problemy z wysokością dawały mocno o sobie znać. Tango z Lady M. z loży głównej oglądał burmistrz Quito, który w przerwie dał się porwać Ewie do tanga. Na spektakl dość licznie przybyła też Polonia. Kiedy na widowni trwała owacja, za kulisami odbywała się akcja ratowania Konrada, który zasłabł. Wezwany lekarz orzekł, że przyczyną było niedotlenienie organizmu, na co złożyły się ogromny wysiłek i wysokość. Praca tancerza bywa naprawdę niebezpieczna (…)

(Ekwador, 2004 r.)

Jagoda Ignaczak – autorka książki Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej, teatrolog, historyk tańca, w latach 1986-2016 kierownik literacki i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Ukończyła filologię polską oraz Podyplomowe Studia Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowe Studia Menadżerów Kultury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku. Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Jest członkiem zespołu redakcyjnego Słownika tańca XX i XXI wieku i jedną z inicjatorek powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie. Z tą uczelnią i AWF w Poznaniu związana jest obecnie. 

Ewa Wycichowska – jedna z najważniejszych postaci polskiego tańca: tancerka, choreografka, pedagog, nauczycielka akademicka, profesor sztuk muzycznych. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, Akademii Muzycznej w Warszawie i L’Academie Internationale de la Danse w Paryżu. Wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi i wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Te dwa duże rozdziały jej życia wypełnione były spektaklami zarówno baletowymi, jak i opartymi na tańcu współczesnym. Jest autorką dziesiątek ról i dziesiątek choreografii. Jako choreograf współpracowała także z wybitnymi reżyserami, m.in.: z Jerzym Jarockim, Erwinem Axerem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krystyną Jandą. Inicjatorka i organizatorka licznych warsztatów tańca współczesnego. W tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznej.