Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 12-14 października 2015 odbędzie się druga odsłona projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio i Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Druga odsłona zadedykowana jest twórczości i legendzie Conrada Drzewieckiego, a także kontynuacji i redefinicji podjętych przez niego wątków, także na temat samej sztuki tańca. Publikujemy zapowiedź kuratorską autorstwa Jadwigi Majewskiej.

 

TRAILER

 

„Kolejna odsłona Sceny Tańca Studio w Teatrze Studio (12-14 października) to ponownie trzy dni z polskim tańcem o różnych obliczach. Na patrona prezentacji po Wacławie Niżyńskim wybraliśmy Conrada Drzewieckiego, zmarłego osiem lat temu reformatora polskiego baletu oraz założyciela Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, który gościliśmy we wrześniu. Październikowe prezentacje otwieramy  spektaklem Europa. Śledztwo. Magdaleny Jędry, Weronki Pelczyńskiej i Izy Szostak, wielopoziomową i niezwykle intrygującą analizą współczesnego społeczeństwa europejskiego, zobaczymy ile można wyczytać z niezliczonej ilości sztuk … odzieży. Ostatnią niedzielą Iwona Pasińska, wieloletnia solistka Polskiego Teatru Tańca,  z jednej strony składa hołd, a z drugiej dyskutuje z legendą mistrza Drzewieckiego.Po Drzewieckim polski balet  zaczął mówić innym językiem, stąd w naszych prezentacjach pojawią się takie choreografie, jak:  8m68+ Roberta Bondary, nawiązująca do sztuki antycznej Kwadryga na TRZECH Eryka Makohona w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tańca, w zabawny sposób podsumowująca tradycję taneczną i cytująca Drzewieckiego Powyżej nieba Witolda Jurewicza w wykonaniu Pracowni Fizycznej z Łodzi, i proponująca filozoficzną, ale i ironiczna dyskusję  Oops Anity Wach i Via Negativa. Wybiegający myślą w przyszłość legendarny już zespół z Gdańska –  Teatr Dada von Bzdülöw w Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś, oraz młody choreograf Maciej Kuźmiński w niezwykle plastycznym i muzycznym Room 40, po raz pierwszy pokazywanym w Warszawie.

Dzień drugi zakończy poetycki manifest pokolenia trzydziestolatków zakończy Clever Project Radka Hewelta i Filipa Szatarskiego, artystów na co dzień pracujących w Austrii. Taniec jest sztuką dla każdego, bez względu na wykształcenie, czy wiek, dlatego w trosce o młodego widza zaprosiliśmy interaktywny projekt dla najnajów (0-3 lat) LABirynt, zrealizowany przez Alicję Morawską-Rubczak w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Ci którzy liczą na odrobinę ruchu i tym razem się nie zawiodą, nasza propozycja warsztatowa Miękka siła skierowana jest do najmłodszych (3-5 lat), ale pod opieką Kacpra Lipińskiego pracować będą wspólnie rodzice i dzieci.

Zatem od historycznej legendy choreograficznej, poprzez autentyczny ruch wchodzących w życie maluchów, po kontakt z najwyższą sztuką.  Serdecznie zapraszam na Scenę Tańca Studio – na trzy dni niezapomnianych doświadczeń intelektualnych, wspólnotowych i artystycznych”.

 

Jadwiga Majewska

 

Do pobrania:

AFISZ

PROGRAM:

 

12 i 14 października (poniedziałek i środa),  dwie grupy: przedpołudniowe (godz.11.00-12.00) i popołudniowa (godz. 17.00-18.00), Modelatornia

Miękka siła – warsztaty dla najmłodszych (3-5 lat). Prowadzenie: Kacper Lipiński

 

12 października (poniedziałek)

STS – Karnet całodniowy 12 października >> KUP KARNET

 

Malarnia, godz. 19.00:

Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak: Europa. Śledztwo 45′

 

Duża Scena, godz. 20.00:

Robert Bondara: 8m68+ (Czkawka 8m68) 35′

 

Malarnia, godz. 21.00:

Iwona Pasińska: Ostatnia niedziela 40′

 

 

13 października (wtorek)

STS – Karnet całodniowy 13 października >> KUP KARNET

Taniec dzieciom

Foyer, godz. 11:00, 17:00:

Alicja Morawska-Rubczak we współpracy z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki LABirynt 40′ (spektakl dla najnajów 0-3 lat)

 

Malarnia, godz. 18.30

Teatr Dada von Bzdülöw: Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś, 70′

 

Duża Scena, godz. 20.00

Maciej Kuźmiński: Room 40, 60′

 

14 października 2015 (środa)

STS – Karnet całodniowy 14 października >> KUP KARNET

 

Foyer, godz. 18:00

Filip Szatarski, Radek Hewelt: Clever Project, 60′

 

Duża Scena, godz. 19.00:

Krakowski Teatr Tańca: Kwadryga na TRZECH, 40′

 

Malarnia, godz. 20.00:

Anita Wach/Via Negativa:  Oops, 60′

 

Malarnia, godz. 21.15:

Pracownia Fizyczna, Powyżej nieba, 20′

 

***

Scena Tańca Studio
Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

Karnet  jednodniowy – 30 zł
Karnet na 2 spektakle – 25 zł
Bilet na Dużą Scenę – 20 zł

Uwaga! Za bilet na spektakl LABirynt płaci tylko osoba dorosła/opiekun (20 zł),
dla „najnaja” wstęp bezpłatny. Spektakl jest wyłączony z karnetu

Teksty kuratorskie

programatorzy:
Jadwiga Majewska,
Mikołaj Mikołajczyk

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
Instytut Muzyki i Tańca
www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

sfinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawa