Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 30 listopada-2 grudnia 2015 odbędzie się czwarta odsłona projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Czwarta odsłona zadedykowana jest twórcy Teatru Cricot 2, wizjonerowi polskiego teatru, Tadeuszowi Kantorowi. Publikujemy również zapowiedź kuratorką autorstwa Jadwigi Majewskiej.

 

TRAILER

 

„Podczas ostatniej w tym roku odsłony Sceny Tańca Studio wspominamy Tadeusza Kantora. Mijający rok, poświęcony twórczości tego artysty (program Promesa: Tadeusz Kantor), przyniósł nowe projekty taneczne zainspirowane twórczością wielkiego kreatora teatru ubogiego. Wśród nich znalazł się między innymi spektakl Tomasza Bazana i Daisuke Yoshimoto Noman, którego pokaz przedpremierowy widzowie STS będą mogli zobaczyć pierwszego dnia prezentacji. Fascynacja japońskich twórców Kantorem jest znana nie od dziś, o czym  polscy twórcy mogli się przekonać podczas realizacji wspólnych projektów. Natomiast polskiej fascynacji sztuką japońską, a w szczególności butoh przygląda się Katarzyna Pastuszak w performansie Yameru maihime_prolog oraz  prowadzony przez tę artystkę Amareya Theatre & Guests. Międzynarodowy zespół artystek zaprezentuje Nomadkę – wnikliwe  studium o wypędzeniu  i tułaczce, ale też o sile i radości czerpanej z kobiecości, które nakładają się na drogę życia każdego człowieka, naznaczoną cierpieniem i bólem.

 

The truth is just a plain picture. said bob. Anny Nowickiej to swoista gra artystki z widzem. Prezentowane i zmieniające się jak w kalejdoskopie wizerunki pozostawiają nas z nierozstrzygniętym pytaniem, co jest rzeczywiste, a co fikcyjne? Gdzie ukrywa się prawdziwa twarz i tożsamość artystki, człowieka, kobiety…widza?

 

Młodzi artyści związani z Wydziałem Teatru Tańca PWST w Krakowie z filią w Bytomiu – Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek – we współpracy z muzykiem Olegiem Dziewanowskim w spektaklu Zrabowali mi składaka ukazują z kolei doświadczenie bezdomności  w jego najokrutniejszych i najpiękniejszych obliczach. Stawiają sobie i widzom pytanie, czym jest zamieszkiwanie, oswajanie przestrzeni i czy pozostawiają one miejsce na wolność? Barbara Bujakowska w swoim ID-ANCE szuka natomiast wolności w podejściu do czasu i nieograniczonej wyobraźni.Wybiera sięw podróż w krainę dzieciństwa, w której przedmioty i zabawki stają się elementami tajemniczej układanki. Z  jej kawałków Bujakowska w przewrotny i groteskowy sposób buduje swoisty portret artysty… z czasów młodości.

 

Polska wersja utworu Soul Project/PL Davida Zambrano, choreografa mieszkającego w Holandii i Belgii, lecz pracującego na całym świecie jest efektem spotkania niezrównanego wenezuelskiego improwizatora z polskimi tancerzami Pracowni Fizycznej i Przyjaciół. To niezwykły rytuał tańca, energii, wolności i radości, tworzący  z artystów i widzów prawdziwą wspólnotę.

Katarzyna Gdaniec, wielokrotnie nagradzana tancerka i choreografka z Gdańska, spotkała Marco Cantalupo w słynnym zespole Balet XX Wieku Maurice’a Béjarta – od tamtej pory połączyła ich wspólna praca i wspólne życie.  Tabula, zrealizowana przez ceniony na świecie zespół Compagnie Linga, który artyści założyli w Szwajcarii, to niezwykle widowiskowy,  plastyczny i  perfekcyjnie zatańczony spektakl. Przestrzeń i przedmiot zostają tu zawładnięte przez ośmioro tancerzy, którzy wnoszą ze sobą na scenę całą paletę, subtelnych, ale  kontrastujących ze sobą, mocnych interpretacji.

Rafał Dziemidok i Ewa Garniec w spektaklu Moje życie we łzach poszukują wspólnej płaszczyzny dla potrzeby zachowania abstrakcyjnego  języka ruchu i poszczególnych narracji tworzonych przez symbolicznych postacie – bohaterów spektaklu. AKTY Aurory Lubos powstały natomiast w oparciu o prawdziwe historie, są odpowiedzią na przeczytane listy i rozmowy z ludźmi, którzy doznali przemocy. Artystka staje się swoistym medium, pozwalając mówić tym, którzy sami nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie.

W ramach STS odbędą się także warsztaty – tym razem poprowadzi je Anna Nowicka. Stany Wyśnione adresowane są do aktorów i tancerzy. Warsztaty będą poświęcone procesowi śnienia oraz wykorzystaniu materiału sennego do generowania ruchu i budowania kompozycji.

Przestrzeń, przedmiot, życie jako wędrowanie, wygnanie, cierpienie i samotność w wielokrotności powtarzanych losów. Ale też życie jako radość, energia, wspólnota, wyobraźnia i miłość, a także wolność, którą można osiągnąć zarówno poprzez nomadyczne wędrowanie i ciągłą zmianę, jak i poprzez odnalezienie swojego stałego miejsca, gdziekolwiek by ono nie było”.

 

 

Jadwiga Majewska

 

Do pobrania:

KATALOG

AFISZ

 

PROGRAM

 

30 listopad-2 grudnia 2015, Modelatornia

Stany Wyśnione – warsztaty dla aktorów, studentów szkół aktorskich, tancerzy, choreografów. Prowadzenie: Anna Nowicka

 

30 listopada (poniedziałek)

Malarnia godz. 18.00
Amareya Theatre & Guests: Nomadka, 60’

 

Duża Scena godz. 19.20

Tomasz Bazan, Daisuke Yoshimoto, NOMAN restricted meeting, pokaz przedpremierowy, 90’ (35’ film+ 50’ )

Foyer godz. 20.50
Katarzyna Pastuszak: Yameru maihime_prolog, performans, 10’

Malarnia godz. 21.15
Anna Nowicka: the truth is just a plain picture. said bob., 40’

 

 

1 grudnia (wtorek)

 

Duża Scena godz. 19.00
Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek, Oleg Dziewanowski:

Zrabowali mi składaka, 40’

Malarnia godz. 20.00
Barbara Bujakowska: ID – ANCE, 30’

Duża Scena  godz. 21.00
Pracownia Fizyczna: Soul Project/PL , 60’

 

2 grudnia  (środa)

 

Duża Scena godz. 19.00
Compagnie Linga (Szwajcaria), Katarzyna Gdaniec i Marco Cantalupo: Tabula, 60’

Malarnia godz. 20.15
KONCENTRAT Artistic Group (Rafał Dziemidok/ Ewa Garniec): Moje życie we łzach 45’

Foyer godz. 21.00
Aurora Lubos: Akty, 40’

 

 

 

***

 

Scena Tańca Studio

 

Bilety:

10 zł – jeden spektakl

15 zł – karnet na cały dzień

 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

 

Teksty kuratorskie

 

programatorzy:

Jadwiga Majewska,

Mikołaj Mikołajczyk

 

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

sfinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawa