Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 2-4 listopada 2015 odbędzie się trzecia odsłona projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Trzecia  odsłona zadedykowana jest twórcy Wrocławskiego Teatr Pantomimy, Henrykowi Tomaszewskiemu. Publikujemy zapowiedź kuratorską autorstwa Jadwigi Majewskiej.

 

TRAILER

 

„Po dwóch niezwykle udanych spotkaniach z tańcem w ramach Sceny Tańca Studio spotkamy się po raz trzeci w dość specyficznym czasie namysłu nad życiem i przemijaniem. Nasz program  odpowiada temu nastrojowi. Patronem tej edycji jest Henryk Tomaszewski,  reżyser, choreograf, niezwykły twórca, który wprowadził na scenę aktora w całej jego cielesności, a zatem i przemijalności.

 

Ciało zwielokrotnione, bo powołał do życia jedyny taki zespół – Wrocławski Teatr Pantomimy, obchodzący w latach 2015-16 jubileusz 60-lecia. W polskim tańcu uczniów Tomaszewskiego nie trzeba długo szukać, w październiku w ramach STS występował ze swoim zespołem Leszek Bzdyl, teraz swoje wspomnienia i podziękowania w specyficznym monodramie przedstawi Mikołaj Mikołajczyk w spektaklu Projekt: Tomaszewski, który zostanie pokazany na początku tej odsłony. A na jej  końcu swoje oryginalne dzieło zaprezentuje kolejny „syn” Tomaszewskiego, Maćko Prusak, znany najbardziej ze współpracy z Janem Klatą. W spektaklu Ojcowie wraz z aktorem Piotrem Łukaszczykiem poważyli się na niezwykle inteligentne i dowcipne zarazem podsumowanie procesu tworzenia spektaklu w postdramatycznym teatrze, za to z czechowowskim klimatem w tle.

 

Swoją odpowiedź na literackie spotkanie w spektaklu Bernhard pokaże młody twórca Paweł Sakowicz, wyróżniony udziałem w Polskiej Platformie Tańca 2014 . Inny artysta z tego pokolenia, Piotr Mateusz Wach, wadzić się będzie z szekspirowskim władcą w utworze Ryszard. Ciało z gniewu, który został nagrodzony podczas Festiwalu Szekspirowskiego 2015 w Gdańsku.

 

Powracające w życiu, a w tych listopadowych dniach w szczególności pytania, o to, w co wierzę i dokąd zmierzam, zadadzą nam artyści Lubelskiego Teatru Tańca i Pracowni Fizycznej w Stalking Paradise, a nad naturą, potrzebą i konsekwencjami hedonistycznej przyjemności zadumają się w PRZY PRZY Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko.

 

Podczas tej edycji zapraszamy Państwa na pierwszą premierę w ramach STS – You have your voice Izabeli Chlewińskiej, która wraz z Tomkiem Bergmanem zabierze głos w ważnej dla siebie sprawie „w centrum elektronicznych i akustycznych odbiorników, kamer pogłosowych, mikrofonów, samplerów”.

 

Taniec dzieciom na STS tym razem zaproponuje Karnawał zwierząt Karoliny Garbacik wraz z Białostockim Teatrem Lalek, a Iwona Olszowska poprowadzi warsztaty dla młodzieży Improwizacja à la Isadora Duncan? Wolność poprzez taniec.

 

Serdecznie zapraszam w tę taneczną listopadową wędrówkę po zakamarkach ludzkiej duszy, po wspomnieniach o ważnych życiowych i artystycznych przewodnikach, którzy odeszli, ale wciąż są z nami. Zapraszam do powrotu do dzieciństwa, poczucia młodości w wolnym ciele i postawienia sobie wraz z artystami pytania , w co wierzę?”.

 

Jadwiga Majewska

 

Do pobrania:

AFISZ

KATALOG

 

PROGRAM

2 listopada (poniedziałek)

Modelatornia godz. 16.00-19.00
Warsztaty dla młodzieży Improwizacja àla Isadora Duncan? Wolność poprzez taniec,
prowadzenie: Iwona Olszowska

Malarnia godz. 19.30

Paweł Sakowicz: Bernhard, 30’


Malarnia godz. 20.15

Mikołaj Mikołajczyk: Projekt: Tomaszewski, 60’

 

Malarnia godz. 21.30

Salome – filmowa rejestracja spektaklu Henryka Tomaszewskiego

 


3 listopada (wtorek)

Malarnia godz. 19.00

Piotr Mateusz Wach: Ryszard. Ciało z gniewu,40’

 

Duża Scena godz. 20.00

Lubelski Teatr Tańca: Stalking Paradise, 60

 

Malarnia godz. 21.00

Anna Piotrowska, Joanna Chitruszko: PRZY  PRZY,  45’


4 listopada (środa)

Duża Scena godz. 17.00

Taniec dzieciom

Białostocki Teatr Lalek we współpracy z Karoliną Garbacik: Karnawał zwierząt, 50’

 

Foyer godz. 18.30

Izabela Chlewińska: You have your voice, premiera

 

Malarnia godz. 20.00

Piotr Łukaszczyk, Maćko Prusak: Ojcowie, 60’


***

Scena Tańca Studio
Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

– karnet na cały dzień – 15 zł
– bilet na jeden spektakl – 10 zł

Teksty kuratorskie

programatorzy:
Jadwiga Majewska,
Mikołaj Mikołajczyk

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
Instytut Muzyki i Tańca
www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

sfinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawa