Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 7 marca o godz. 19.00 Instytut Teatralny w Warszawie (ul. Jazdów 1) zaprasza na prezentację i dyskusję wokół podręcznika treningu aktorskiego powstałego w wyniku doświadczeń Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. W spotkaniu uczestniczyć będą twórcy książki: Tomasza Rodowicza, Małgorzata Jabłońska, Elina Toneva, Adrian Bartczak i Adam Biedrzycki. W trakcie spotkania prezentowane będą elementy treningu. Prowadzenie: Dariusz Kosiński.

O publikacji:

Współczesny język teatru wymaga od aktora uruchomionego, świadomego i myślącego ciała. Ciało nie jest narzędziem, obiektem, nośnikiem, sprzymierzeńcem czy antagonistą. Gdy przestajemy je oddzielać od siebie, utożsamiamy z samym sobą, wtedy ciało i umysł stają się jednością i uzyskujemy dostęp do pełni władz kreatywnych w procesie twórczym.

Książka Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu powstała na bazie doświadczenia i warsztatu autorów – aktorów Teatru CHOREA, trenerów, tancerzy, teatrologów  – oraz ich czteroletniej współpracy ze studentami wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Jest ona opracowaniem treningu, który może być praktykowany zarówno przez zaawansowanych, jak i początkujących aktorów oraz zespoły teatralne. Stopniowana trudność opisanych w niej ćwiczeń, szczegółowe instrukcje ich wykonania i bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i filmów pozwolą każdemu, kto zdecyduje się na systematyczną pracę ze swoim ciałem, zagłębić się w fascynujący proces odkrywania możliwości budowania komunikatu scenicznego poprzez działanie fizyczne.

Książka ilustrowana materiałem filmowym.

Filmy na stronie: treningfizycznyaktora.pl

Książkę można kupić m.in. w księgarni internetowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi:

www.ksiegarnia.filmschool.lodz.pl

 

Uczestnicy spotkania:

Tomasz Rodowicz – współzałożyciel Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, założyciel i lider Teatru CHOREA, twórca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETRO/PER/SPEKTYWY, dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki w Łodzi, wykładowca PWSFTviT w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Historii Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Małgorzata Jabłońska – teatrolog, pracuje nad metodologią opisu dramaturgii ciała w spektaklu teatralnym, zajmuje się historią i problematyką treningu aktorskiego oraz opartymi na działaniach cielesnych strategiami niewerbalnej komunikacji w teatrze i  życiu społecznym. Obecnie pracuje jako koordynator projektów badawczych i naukowych Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Adrian Bartczak – tańczy od 9 roku życia. Rozpoczął od tańca towarzyskiego, głownie stylu standardowego. Zdobył najwyższą klasę taneczną „S” w obydwóch stylach – standardowym i latynoamerykańskim. Może pochwalić się trzykrotnym mistrzostwem Polski i kilkukrotnym reprezentowaniem naszego kraju na mistrzostwach świata, a także czołowymi miejscami na turniejach w kraju i za granicą. Obecnie jest nauczycielem tańca współczesnego w szkole tańca PS Dance Company. Należy do Grupy KIJO, którą współtworzył. Współpracuje również z Teatrem CHOREA oraz Teatrem V6.

Elina Toneva – absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, wieloletnia instruktorka walki wręcz Krav Maga, pieśniarka, aktorka Teatru CHOREA, wykładowczyni ruchu scenicznego i śpiewu w Szkole Filmowej w Łodzi. Od kilku lat współpracuje z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im Leona Schillera w Łodzi, jako wykładowca ruchu scenicznego. Prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Aktorskiego, wykorzystując swoje umiejętności z dziedziny sztuk walki, teatru i sztuki wokalnej, uczy walki scenicznej, śpiewu, działań rytmicznych i aktorskich z elementami akrobacji.

Janusz Adam Biedrzycki – aktor, tancerz, choreograf, instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Humanistycznego specjalizacja Kulturoznawstwo, folklorystyka i etnologia, teatrologia i filmoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Absolwent Zarządzania kulturą Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Współzałożyciel i aktor Teatru CHOREA.

 

Książka jest wynikiem współpracy pomiędzy Teatrem CHOREA i Łódzką Szkołą Filmową.

Publikacja zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2015.

 

Więcej informacji o publikacji:

www.treningfizycznyaktora.pl

www.taniecpolska.pl/bibliografia/1066