Wersja do druku

Udostępnij

We wrześniu 2015 rusza projekt Scena Tańca Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza realizowany przez Teatr Studio i Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TRAILER Scena Tańca Studio 4-6 września 2015

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Teatr Studio jako instytucja od lat goszcząca wydarzenia taneczne, w której tradycję wpisana jest interdyscyplinarność i otwartość na inne niż teatr dramatyczny dziedziny sztuki, jest naturalnym partnerem do realizacji tego przedsięwzięcia.

Witajcie w Teatrze Studio, wszyscy odrzuceni, niechciani, niedoceniani, samotni i bezdomni – TANCERZE! Po latach pielgrzymowania przez artystyczne galerie, domy i centra kultury, odwiedzinach w squatach i starych fabrykach, piwnicznych wędrówkach, tajnych kompletach na strychach oraz ulicznych pląsach, Waszym nowym „Domem” będzie repertuarowy teatr dramatyczny. Czeka na Was teraz, mam nadzieję, nowa jakość prezentacji Waszej niezależnej twórczości, w scenicznym konflikcie i pełnym dialogu artystycznym ze sceną teatru dramatycznego.

Mikołaj Mikołajczyk, tancerz.

Inauguracja projektu: 4-6 września 2015

Autorzy programu artystycznego pierwszej odsłony projektu (wrzesień-grudzień 2015) to Jadwiga Majewska, Mikołaj Mikołajczyk. W pierwszej odsłonie pojawią się zarówno zespoły instytucjonalne – baletowe i tańca współczesnego, takie jak Polski Teatr Tańca, Kielecki Teatr Tańca, Compagnie Linga czy tancerze Polskiego Baletu Narodowego w choreografiach Roberta Bondary – jak i niezależne zespoły oraz twórcy tańca współczesnego. W programie znajdą się m.in. nagrodzone na Polskiej Platformie Tańca spektakle Niżyński. Święto snów (Wygoda/Krawczyński/Godowska), Insight Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej czy Room 40 Macieja Kuźmińskiego, a także performans Akty Aurory Lubos, który niezwykle poruszył krytyków i widzów Polskiej Platformy Tańca.

W ramach Sceny Tańca Studio zobaczymy zarówno spektakle twórców młodego pokolenia (m.in. Paweł Sakowicz, Agata Maszkiewicz), jak i doświadczonych artystów działających w Polsce i za granicą (m.in. Katarzyna Gdaniec, Mikołaj Mikołajczyk, Krakowski Teatr Tańca, Teatr Dada von Bzdülöw, Rafał Dziemidok, Radek Hewelt i Filip Szatarski, Iwona Pasińska, Pracownia Fizyczna). Ważnym elementem programu są taneczne spektakle dla dzieci. Program Sceny Tańca Studio to także warsztaty taneczne adresowane do różnych grup wiekowych, w tym do najmłodszych, a także działania w przestrzeni pozateatralnej.

 

Taniec mówi do każdego w inny sposób. Wspólnie z artystami podejmujemy dialog z publicznością i dialog z teatrem. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się dla innych miast w Polsce modelowym przykładem stałej sceny tańca, co pomoże w tworzeniu sieci ośrodków wpisujących w swój repertuar działania polskich artystów. Chcielibyśmy, by poprzez nasze działania całe środowisko taneczne w Polsce odzyskało podmiotowość.  Dzięki wsparciu tak wielu instytucji kultury możemy dać polskim artystom tańca prawdziwą scenę, niech będzie nią scena w teatrze, studio tańca, niech będzie nią pierwsza w Polsce Scena Tańca Studio.

Jadwiga Majewska

 

Program:

4 września (piątek)

Modelatornia, godz. 18:00: Naiwny rekreacyjny taniec, Iwona Olszowska, Natalia Iwaniec, Marcin Janus, 45’

Duża Scena, godz. 19:00: Szkoda, że Cię tu nie ma (fragmenty), Już się zmierzcha, Polski Teatr Tańca, 90’

Duża Scena,  godz. 20:45: poLY-RHY-tm, Mikołaj Mikołajczyk, 35’

Malarnia, godz. 21.35: Niżyński. Święto snów, Krawczyński, Godowska, Wygoda

 

5 września (sobota)

sala prób (nr 212), godz. 11.00-13.00 Warsztat ruchowo-taneczny dla osób 55+. Prowadzenie: Iwona Pasińska

 

Płyta Główna – Plac Defilad

godz. 12.00: Performans Grupy KIJO i przyjaciół

godz. 13.00-15.00: Warsztaty Grupy KIJO

 

Duża Scena, godz. 18.00: Stół bez szczęścia, Sen Jakuba, Monochrome, Kielecki Teatr Tańca, 60’

Malarnia, godz. 19.30: Insight, Janusz Orlik/Joanna Leśnierowska, 50’

Modelatornia, godz. 20.30: Solove, Anna Steller, 30’

 

6 września (niedziela)

sala prób (nr 212), godz. 11.00-13.00 Warsztat ruchowo-taneczny dla osób 55+. Prowadzenie: Iwona Pasińska

Malarnia, godz. 18.00: Polska, Agata Maszkiewicz, 40’

Duża scena, godz. 19.00: Projekt Jezioro Łabędzie, Mikołaj Mikołajczyk z Grupą Spektaklową z Zakrzewa 120’

 

Więcej

 

***

 

Scena Tańca Studio

 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

Karnet  jednodniowy – 30 zł

Karnet na 2 spektakle – 25 zł

Bilet na Dużą Scenę – 20 zł

 

Teksty kuratorskie

 

programatorzy:

Jadwiga Majewska,

Mikołaj Mikołajczyk

 

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

sfinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawa