Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca oraz Towarzystwo im. W. Lutosławskiego zapraszają do Teatru Polskiego w Warszawie na spektakle muzyczne zrealizowane do muzyki Witolda Lutosławskiego. Ogniwa – wieczór nowych choreografii (Grey Summer, Aria di PrefichePewnego razu – teraz) Piotra Czubowicza, Kai Kołodziejczyk i Roberta Glumbeka zostaną pokazane 3 lutego o godzinie 19.00. Natomiast pokaz Pana Lutosławskiego – spektaklu muzycznego dla dzieci i młodzieży odbędzie się 4 lutego o godzinie 18.00.

Ogniwa

Mała suitaMuzyka żałobna oraz Łańcuch III stały się kanwą tryptyku tanecznego, na który składają się nowe choreografie przygotowane przez troje polskich artystów. Dwoje z nich to przedstawiciele młodego pokolenia: Kaya Kołodziejczyk oraz Piotr Czubowicz – zwycięzcy ogłoszonego przez Operę na Zamku konkursu dla młodych choreografów. Robert Glumbek, wybitny choreograf tworzący dotąd głównie w Niemczech i Kanadzie, przygotował w Operze na Zamku swoje pierwsze przedstawienie z polskim zespołem. Spektakl z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jerzego Wołosiuka. Partie solową wykonuje Ilian Garnetz – młody skrzypek pochodzący z Mołdawii, zwycięzca prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

 

Pan Lutosławski

Spektakl stworzony współcześnie w ciekawy sposób opowiada o życiu i twórczości Lutosławskiego, akcentując ważne w życiu wartości oraz kwestię obcowania ze sztuką wykonywaną na żywo jako wewnętrzną potrzebę wrażliwego, kulturalnego człowieka. Scenariusz łączy dwa wątki: jednym z nich jest rozmowa szalonej dziennikarki z kompozytorem, słuchanie jego muzyki i „podglądanie” jego prób z orkiestrą (przy okazji dzieci w przystępny, żartobliwy sposób poznają kilka terminów i nurtów muzycznych –np.: aleatoryzm). Drugim zaś jest bajka Słowik Andersena, słuchowisko archiwalne Polskiego Radia (Kwiatkowska,Kobuszewski, Zawadzka, i in.), do którego tańczą artyści baletu Teatru Muzycznego w Łodzi. Oba wątki łączą się w niezwykły sposób. Całości dopełnia piękna scenografia, barwne kostiumy i muzyka Lutosławskiego wykonywana na żywo przez młodych wirtuozów.

 

Obydwa spektakle stanowią część Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XI” i zostaną pokazane na zakończenie obchodów Roku Lutosławskiego. Spektakle zrealizowano w ramach programu Ministra „Lutosławski 2013 – Promesa”.