Wersja do druku

Udostępnij

Finał konkursu „Młody Tancerz Roku” odbędzie się 28 maja o godz. 20.00 w Studio S5 w Telewizji Polskiej w Warszawie i będzie transmitowany na żywo przez TVP Kultura. Krajowy konkurs „Młody Tancerz Roku” organizowany jest przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

O tytuł Młodego Tancerza Roku walczyć będzie ośmioro tancerzy w wieku 16-20 lat, wyłonionych spośród licznych zgłoszeń nadesłanych przez polskie szkoły baletowe, kluby i zespoły taneczne. W finale wystąpią: Szymon Hawryszko z Teatru Tańca Caroz Siedlec, Weronika Sieczkarek z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej  im. Olgi Sławskiej- Lipczyńskiej w Poznaniu, Mateusz Dryll z OSB im Janiny Jarzynówny w Gdańsku, Patryk Kaczmarek z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im Ludwika Solskiego w Bytomiu, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska (obie z OSB im. Ludomira Różyckiego), Hanna Szychowicz z OSB im Feliksa Parnella w Łodzi i Pola Gonciarz z OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

 

Przed finałem przez cztery dni z młodymi artystami pracować będzie choreograf Jacek Przybyłowicz, który przygotuje z nimi krótkie choreografie grupowe. Choreograf podkreślił, że nie będzie się starał przekazać młodym tancerzom swojego stylu, raczej skupi się na wydobyciu w tańcu najlepszych cech i walorów każdego z uczestników. Podczas finału tancerzy oceni profesjonalne jury: Iwona Pasińska – tancerka, choreografka, pedagog, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Maksim Woitiul – pierwszy solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Grzegorz Pańtak – tancerz, choreograf, Zastępca Dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca.

 

Od 24 maja widzowie mogą śledzić przygotowania tancerzy do występu podczas zgrupowania w siedzibie zespołu Mazowsze w Otrębusach. Relacje znajdują się na stronie internetowej http://mlodytancerzroku.tvp.pl/, na Facebooku https://www.facebook.com/mlodytancerzrokutvp/, a także po raz pierwszy na Instagramie: @mlody_tancerz_roku  i Snapchacie: młody tancerz.

 

Uczestnicy reprezentują różne style tańca m.in. klasyczny, współczesny, hip-hop. Podczas finału każdy z nich wykona solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Na zakończenie wydarzenia dwoje najlepszych uczestników podczas spontanicznego pokazu zaprezentuje taniec, który zadecyduje o zwycięstwie jednego z nich.

 

***

 

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polscy tancerze wygrali dwukrotnie: w 2001 zwyciężyli Marcin i Dawid Krupińscy, a w 2015 Viktoria Nowak. Polska była także organizatorem Eurowizji dla Młodych Tancerzy: w 1997 konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w 2013 w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.