Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 8 listopada w Nowym Teatrze w Warszawie (Hala warsztatowa, ul. Madalińskiego 10/16) odbędzie się premiera spektaklu Katastronauci w reżyserii Igi Gańczarczyk.  Dramaturgiem przedstawienia jest Bartosz Frąckowiak, a w obsadzie znalazły się m.in. Dominika Knapik i Iza Szostak, które są również autorkami choreografii.

Katastronauci to sceniczna fantazja naukowa, inspirowana książką Jona McKenziego Performuj albo… oraz metodą kompozycji Witolda Lutosławskiego, szczególnie zaś jego koncepcją aleatoryzmu kontrolowanego. To koncert-wykład, w którym przypadek (wypadek, katastrofa) jest zarówno tematem, jak i metodą pracy (gry, algorytmy, schematy). To opowieść o wyzwaniach (challenge) rzucanych światu i sobie nawzajem przez członków tajemniczego plemienia Katastronautów (Challengerów), których osobliwą cechę stanowi zarażenie katastrofą. Pozorne skazanie na katastrofę sprawia, że podejmują się ciągłego testowania jej granic, badania katastroficznych współrzędnych, igrania z jej przeróżnymi formami. Wymyślają szczególną odmianę wiedzy radosnej – wypadkologię: jej celem jest odkrywanie reguł rządzących nowymi formami wypadków, które powstają wraz z wynalazkami. Choć pochodzą z różnych epok i miejsc, skupieni zostali na pokładzie wahadłowca Challenger, w wydłużającej i zakrzywiającej się chwili jego startu, gdzieś między rokiem 1542 (podróż Francisco de Orellany do Amazonii) i wczesnymi latami XXI wieku. Swoistym patronem ich wszystkich, stałym – jawnym bądź ukrytym – punktem odniesienia dla myśli i działań Katastronautów, jest Witold Lutosławski i metoda, którą stworzył. To właśnie zasadami aleatoryzmu kontrolowanego, próbami jego ograniczania bądź radykalizowania, ciągłym dyskutowaniem z nim, rządzi się ich aktywność. Zdają się na przypadek, zarazem jednak kontrolując go poprzez tworzone ramy, plany i skrypty. Mają swoje pokładowe rytuały, w których celebrują różnicę i powtórzenie, przyjmując sakramenty przeinaczenia. W scenicznym etno(science)fiction Challengerowie po raz kolejny odpalają swoje tożsamości, by nie zniknąć na zawsze wraz z rozpraszającym się w atmosferze obłokiem dymu.

 

Kolejne pokazy w dniach 9-10 listopada. Dodatkowo w sobotę o godz. 17.00 w Nowym Teatrze odbędzie się spotkanie z Jonem McKenziem.

Reżyseria: Iga Gańczarczyk
Dramaturgia: Bartosz Frąckowiak
Instalacja wizualno-muzyczna: Anna Zaradny
Kostiumy: Grzegorz Matląg (Maldoror)

Choreografia: Dominika Knapik, Iza Szostak

Obsada: Lena Frankiewicz, Bartosz Gelner, Dominika Knapik, Piotr Polak, Iza Szostak, Marta Ścisłowicz, Anna Zaradny

Producent: Natalia Siwicka, Bartosz Frąckowiak

Koordynacja produkcji: Magdalena Zielińska
Koprodukcja HOBO Art Foundation i Nowego Teatru.
Partner: Muzeum Woli

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.