Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 14 września  w godz. 11.00-14.30 Instytut Muzyki i Tańca wspólnie z Teatrem Studio zapraszają na bezpłatne warsztaty z tańców tradycyjnych, narodowych oraz dawnych. W programie lekcje tańca w formie krótkich, 30 min. warsztatów tanecznych połączonych z prezentacją nowej strony edukacyjnej poświęconej tańcom.

Zapisy pod adresem taniec@imit.org.pl

O warsztatach

Każdy z warsztatów będzie prowadzony przez wybitnych specjalistów danej dziedziny i doświadczonych pedagogów.

Adresaci: dzieci w wieku szkolnym, 9-12 lat (grupy do 25 osób)

Czas trwania każdego z warsztatów: 30 minut. Zapisy na każdy z warsztatów osobno. Po zajęciach krótka prezentacja strony internetowej. W sumie czas trwania zajęć: 45 minut.

Miejsce: Teatr Studio
Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca oraz Teatr Studio

Harmonogram prezentacji i warsztatów

11.00-11.20 – Teatr Studio – otwarta prezentacja portalu (założenia strony, podstawowe funkcjonalności, dalszy rozwój)

Harmonogram warsztatów:

Grupy szkolne

11.30-12.00 – tańce tradycyjne

12.00-12.30 – tańce narodowe

12.30-13.00 – tańce dawne

13.00-13.30 – tańce dawne

13.30-14.00 – tańce tradycyjne

14.00-14.30 – tańce narodowe

 

– Taniec tradycyjny – prowadzenie: Piotr Zgorzelski z muzykami

Nauka tańców-zabaw z różnych regionów Polski m.in. kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu- lub trzyczęściowe tańce w parach i korowodach. Zajęcia, które sprawią, że świat polskich tańców tradycyjnych okaże się fascynującą, egzotyczną krainą,  której wcześniej w ogóle nie znaliśmy.

 

Piotr Zgorzelski – tancerz, basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy oraz ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.

 

– Taniec dawny – prowadzenie: Romana Agnel i artyści Baletu Dworskiego Cracovia Danza

Podczas warsztatu będzie można nauczyć się tańców towarzyskich tańczonych na balach dworskich w XVI i XVII wieku. Uczestnicy poznają oryginalne choreografie z traktatów francuskich i angielskich mistrzów tańca. W repertuarze pojawią się: Branle Double, des Lavandieres, des cheveaux oraz angielski kontredans.

Romana Agnel – tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki; założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” (dawniej „Ardente Sole”) – Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie, której jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym. Prowadzi regularne zajęcia z tańców historycznych na Akademii Muzycznej  w Krakowie oraz  na UMFC – filia w Białymstoku, a także liczne kursy i wykłady. Jest autorką szeregu publikacji dotyczących tańców dawnych.

 

– Tańce narodowe – prowadzenie: Jan Łosakiewicz i artyści Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”

Nauka podstawowych kroków i figur poloneza i krakowiaka. Podczas warsztatów przybliżymy uczestnikom towarzysko-zabawową funkcję tańców polskich. Każdy będzie mógł nauczyć się krakowskiego cwału i siarczystego krzesania oraz polonezowego savoir vivre, Stworzymy możliwość wzięcia udziału w polonezowym korowodzie par.

Jan Łosakiewicz – niekwestionowany autorytet w dziedzinie tańców polskich. Kiedyś znakomity tancerz, dzisiaj wspaniały choreograf, reżyser, animator i organizator kultury, pedagog-wychowawca młodzieży. Od wielu lat współpracuje ze światową organizacją CIOFF pełniąc w niej od wielu lat funkcję  wiceprzewodniczącego Sekcji Polskiej. Od 1985 roku związany z Zespołem Pieśni i Tańca UW „Warszawianka” jako choreograf i instruktor tańca, a od 1995 roku kierownik artystyczny i organizacyjny. Autor licznych publikacji poświęconych tańcom narodowym.

O portalu

We wrześniu 2015 zostanie uruchomiona pierwsza z odsłon portalu edukacyjnego Instytutu Muzyki i Tańca poświęconego szerokiemu spektrum gatunków i form tanecznych. Jest to bezpłatna i ogólnodostępna platforma internetowa o charakterze popularnonaukowym zawierająca materiały w języku polskim i angielskim.

Poszczególne tańce prezentowane są na portalu przede wszystkim poprzez materiały filmowe (archiwalne i współczesne), materiały muzyczne – archiwalne i współczesne, fotografie, a także opisy uzupełnione o bibliografię. Strona adresowana jest do amatorów tańca, zarówno dorosłych jak i do młodzieży i dzieci, do animatorów kultury, pedagogów, nauczycieli  akademickich, a także tancerzy, choreografów i naukowców, którzy tańcem zajmują się na co dzień w swojej działalności zawodowej.